Τέταρτος ο Ανδρέας Βαζαίος στα 200μ. Μικτή Ατομική

Ημερομηνία:  17 Δεκεμβρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Ο Ανδρέας Βαζαίος αναδείχθηκε 4ος στον Τελικό των 200μ.Μικτής Ατομικής με χρόνο 1:51.94, παλεύοντας ως το τέλος για μια θέση στο βάθρο των νικητών.

Για τα τελευταία 25 μέτρα, γύρισε μαζί με τον Ιταλό Ρατζέτι σε 1:24.59, με τον τελευταίο να παίρνει τελικά το χάλκινο μετάλλιο.

Παγκόσμιος πρωταθλητής, ο Ιάπωνας Ντάλια Σέτο με επίδοση 1:51.15, ενώ 2ος ήταν ο Αμερικανός Κάρσον Φόστερ με 1:51.35.

Η 4η θέση του Ανδρέα Βαζαίου, είναι η καλύτερη που έχει πάρει Έλληνας κολυμβητής/τρια στην ιστορία της διοργάνωσης, σε 12 συνολικά τελικούς που έχουν λάβει μέρος αθλητέςς/τριες μας. Μέχρι τώρα, καλύτερη θέση ήταν η 6η που είχαν καταλάβει το 1997 ο Δημήτρης Μαγγανάς και το 2000 η Άρτεμις Δάφνη.