Όριο για Παγκόσμιο Ανδρών ο Χρήστου και Ευρωπαϊκό Εφήβων ο Παπαστάμος, στη Μασσαλία

Ημερομηνία:  23 Μαρτίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Ο Απόστολος Χρήστου έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών στα 100μ ύπτιο και ο Απόστολος Παπαστάμος για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων στα 200μ μεικτή ατομική στην πρεμιέρα του 8ου Μίτινγκ "Μεσόγειος" της σειράς Golden Tour "Camille Muffat" στη Μασσαλία (22/3).

Ο Απόστολος Χρήστου ήταν 1ος στα 100μ ύπτιο, με επίδοση 53.90 που αποτελεί όριο πρόκρισης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών, ενώ όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων πέτυχε ο Απόστολος Παπαστάμος στα 200μ μεικτή ατοιμκή, με επίδοση 2:03.47, καταλαμβάνοντας την 4η θέση.

Ο Σάββας Θώμογλου, στο ίδιο αγώνισμα, αναδείχθηκε 2ος στον Β' τελικό και 10ος συνολικά με 2:10.42, ενώ στα 50μ πρόσθιο τερμάτισε 6ος στον Β' τελικό και 14ος συνολικά, με επίδοση 30.00. Η Γεωργία Δαμασιώτη στα 50μ πεταλούδα τερμάτισε 5η στον Β' τελικό και 13η στη συνολική κατάταξη, με επίδοση 28.31.