Χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100μ μικτή ομαδική

Ημερομηνία:  23 Ιουνίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Το πρώτο μετάλλιο κατέκτησε η Ελληνική αποστολή στο Μεσογειακό Κύπελλο Comen Cup στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας το Σάββατο (22/6), καθώς ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα 4Χ100μ μικτή ομαδική.

Η Δανάη Γκογκόση, η Αγάπη Χάρα, η Όλγα-Δήμητρα Στούρα και η Άννα Βλάχου κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100μ μικτή ομαδική με χρόνο 4:28.03, ενώ η Αγάπη Χάρα, στα 200μ πρόσθιο κατετάγη 6η με 2:40.59.

Στα 100μ ύπτιο αγοριών, ο Αναστάσιος Κούγκουλος τερμάτησε 11ος με επίδοση 59.32, ενώ στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία κοριτσιών, η Όλγα-Δήμητρα Στούρα πήρε την 10η θέση με 1:08.37.

Με το τέλος των αγώνων, η Δανάη Γκογκόση δήλωσε: «Είμαστε παρά πολύ χαρούμενες που εκπροσωπήσαμε τη χώρα μας και κατακτήσαμε το χάλκινο μετάλλιο».

Με τη σειρά της, η Όλγα-Δήμητρα Στούρα ανέφερε: «Είμαστε υπερήφανες που εκπροσωπήσαμε την Ελλάδα και ανεβήκαμε στο βάθρο».