«Φαινόμενο» Γκολομέεβ, ασημένιος στα 50μ ελεύθερο

Ημερομηνία:  27 Ιουλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ απέδειξε ότι είναι ένα κολυμβητικό «φαινόμενο», καταφέρνοντας να ανέβει στο δεύτερο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 50μ ελεύθερο, το Σάββατο (27/7) στο Παγκόαμιο Πρωτάθλημα της Νότιας Κορέας και πέτυχε μία τεράστια διάκριση, κάνοντας υπερήφανη όλη τη χώρα.

Το ασημένιο μετάλλιο του Κρίστιαν Γκολομέεβ ήρθε 14 χρόνια μετά το χρυσό του Άρη Γργοριάδη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μόντρεαλ (2005) στα 50μ ύπτιο.

Ο Έλληνας κολυμβητής ήταν εξαιρετικός στον τελικό, τερματίζοντας στη 2η θέση με 21.45 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Το χρυσό πήρε ο Αμερικανός Κάλεμπ Ντρέσελ με 21.04, ενώ ο Βραζιλιάνος Μπρούνο Φράτελ τερμάτισε, επίσης, σε χρόνο 21.45 και βρέθηκε στην ίδια θέση με τον Γκολομέεβ.