Όγδοος στα 50μ ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου με Πανελλήνο ρεκόρ

Ημερομηνία:  29 Ιουλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανκζού ολοκληρώθηκε την Κυριακή (28/7), με μία ακόμα σπουδαία διάκριση, αυτή τη φορά από τον Απόστολο Χρήστου, ο οποίος συμμετείχε στον τελικό των 50μ ύπτιο, όπου κατέλαβε την 8η θέση, σημειώνοντας, παράλληλα, Πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Έλληνας κολυμβητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην τελική κούρσα, δείχνοντας ότι τα επόμενα χρόνια θα είναι εκ των πρωταγωνιστών στην Παγκόσμια Κολύμβηση και με επίδοση 24.75, τερμάτισε 8ος, ενώ κατέρριψε ρεκόρ 10 χρόνων, που κατείχε ο Άρης Γρηγοριάδης από τις 1/8/2009 με χρόνο 24.77. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νοτιοαφρικανός Ζαν Βαντέλ με 24.43, με την τριάδα του βάθρου να συμπληρώνει ο Ρώσος Εβγκένι Ρίλοβ (2ος) με 24.49 και ο, επίσης Ρώσος, Κλίμεντ Κολέσνικοβ με 24.51.

Θυμίζουμε ότι η Ελληνική αποστολή, με τον ασημένιο Παγκόσμιο πρωταθλητή, Κρίστιαν Γκολομέεβ, επιστρέφει στην Ελλάδα την Τρίτη (30/7) στις 13.30 μέσω Άμπου Ντάμπι με Etihad.