Πέντε χρυσά και τρία ασημένια μετάλλια στην πρεμιέρα των Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων

Ημερομηνία:  27 Αυγούστου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Η πρώτη ημέρα των 2ων Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων που διεξάγονται στην Πάτρα, ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα (26/8), με την Ελλάδα να κατακτά 8 μετάλλια στην Τεχνική Κολύμβηση (5 χρυσά, 3 ασημένια).

Στα 100μ επιφανείας, ο Αναστάσιος Μυλωνάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 35.40, με τον Ιωάννη Πιπίνια να τερματίζει δεύτερος με 36.15, ενώ στα 100μ διπλά πέδιλα, στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Στέφανος Αντωνιάδης με 42.68 και στο 2ο ο Χρήστος Μπόνιας με 42.92.

Η Σοφία Κτενά, στα 50μ άπνοης κολύμβησης, κατέλαβε την 1η θέση με χρόνο 16.78 και η Βασιλεία Τσιγκόια την 7η με 17.70, ενώ στα 200μ επιφανείας η Ειρήνη Δεληγιάννη πήρε το χρυσό μετάλλιο με 1:33.38, με την Ιωάννα Παναγιώτου,  στο ίδιο αγώνισμα, να παίρνει την 6η θέση με 1:35.77.

Στα 4Χ100μ επιφανείας mixed, η Σοφία Κτενά, ο Αναστάσιος Μυλωνάκης, ο Ιωάννης Πιπίνιας και η Ειρήνη Δεληγιάννη ολοκλήρωσαν την προσπάθειά του στην πρώτη θέση, κατακτώντας ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο με χρόνο 2:33.66, ενώ το τελευταίο μετάλλιο πήρε η Ευδοξία Θωμάκου, στα 200μ διπλά πέδιλα, τερματίζοντας 2η με 1:51.06.

Η ίδια αθλήτρια, στα 50μ διπλά πέδιλα, κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό με 24.30, ενώ ο Μάριος Αρμούτσης πήρε την 5η θέση στα 400μ επιφανείας με 3:10.56.

Οι αγώνες στην Τεχνική Κολύμβηση συνεχίζονται την Τρίτη (27/8) και ολοκληρώνονται την Τετάρτη (28/8).