Ασημένιος στα 50μ ελεύθερο και στο Πεκίνο ο Κρίστιαν Γκολομέεβ

Ημερομηνία:  18 Ιανουαρίου 2020 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ ελεύθερο στο Πεκίνο, το Σάββατο (18/1), στο πλαίσιο του Διεθνούς Κολυμβητικού Μίτινγκ "Fina Champions Swim Series" και επιβεβαίωσε για μία ακόμα φορά την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκεται.

Ο Έλληνας κολυμβητής, εν μέσω της προετοιμασίας του για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, με επίδοση 21.86. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Βλαντιμίρ Μοροζόφ με 21.55, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Αμερικανός Μάικλ Άντριου με 21.89.

Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100μ ελεύθερο, όπου συμμετείχε με τον Μάικλ Κόλμαν, την Τάμας Κεντερέσι και την Κάιρα Τουσάντ και ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους σε χρόνο 3:30.39. Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η ομάδα του Μάικλ Άντριου με 3:29.72, ενώ τη δεύτερη θέση πήρε η ομάδα του Ματ Γκρέβερς με 3:30.21.

Την Κυριακή (19/1), ο Απόστολος Χρήστου συμμετέχει στα 50μ ύπτιο, ενώ ο Κρίστιαν Γκολομέεβ κληρώθηκε να αγωνιστεί στα 4Χ100μ μικτής ατομικής με την Αναστασία Φεσίκοβα, τον Φελίπε Λίμα και την Κατίνκα Χόζου.