Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός για 62η φορά, 2η θέση ο ΑΟΠΦ και 3η ο Άρης

Ημερομηνία:  12 Ιουνίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση
Τα φαβορί κέρδισαν τις πρώτες τελικές κούρσες στην τελευταία μέρα του πανελλήνιου πρωταθλήματος κολύμβησης ανοιχτής κατηγορίας.

50 πεταλούδα ανδρών

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ (ΕΟΦΠΦ) με 23.98 επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και κατέκτησε άλλον ένα τίτλο, τον 7ο διαδοχικό, σε ένα αγώνισμα που πλέον πέφτει σπάνια. Η έκπληξη ήρθε στη δεύτερη θέση με τον Χρήστο Παπαδόπουλο του ΠΑΟΚ που σημείωσε ατομικό ρεκόρ με 24.36 (είχε 24.59 από το 2020). Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Χρήστος Κατραντζής του ΠΑΟ με 24.38, μακριά από το φετινό του 24.01.

50 πεταλούδα γυναικών

Η Άννα Ντουντουνάκη (ΝΟ Χανίων) με μία συντηρητική για αυτήν κούρσα σε 26.48 πήρε τη 7η της νίκη στο αγώνισμα. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε με ατομικό ρεκόρ 27.28 η Μαρίλεια Δρασίδου (ΑΟΠΦ), η οποία είχε 27.49 από το 2020. Ακολούθησε με 27.81 η Μάρθα Μάτσα (ΟΣΦΠ), η οποία επικράτησε επί της περσινής «χάλκινης» Άννας-Αυγούστας Βλάχου.

Double για Νέγρη και Μητσάκου

Ο 22χρονος κολυμβητής του Ολυμπιακού Πειραιά και η 21χρονη κολυμβήτρια του ΑΣΚ ΝΤΕΡΗ κατέκτησαν και δεύτερο χρυσό μετάλλιο στα 400μ ελεύθερο μετά τη νίκη τους στα 200μ ελεύθερο τη 2η μέρα της διοργάνωσης.

400 ελεύθερο ανδρών

Ο Δημήτρης Νέγρης (ΟΣΦΠ) μετά τη νίκη στα 200μ ελεύθερο έκανε το double με νίκη και στα 400μ ελεύθερο σε χρόνο 3:53.78. Είναι η 14η καλύτερη επίδοση της καριέρας του. Ακολούθησε ο Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ) που σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ με 3:56.85 μετά από 4 χρόνια. Είχε 3:58.30 από το πανελλήνιο πρωτάθλημα του 2017 και φέτος είχε 3:59.10 και 2η καλύτερη φετινή μετά το 3:52.68. Άλλο ένα μετάλλιο χάλκινου χρώματος κατέκτησε ο έφηβος Αλέξανδρος Κάχρης με 4:01.79.

400 ελεύθερο γυναικών

Η Ξανθή Μητσάκου (ΑΣΚ ΝΤΕΡΗ) έκανε τελικά το double 200μ-400μ ελεύθερο και μάλιστα σε χρόνο 4:20.47 στο 400αρι, κοντά στο φετινό της 4:19.18 από το «Ακρόπολις». Η 30χρονη Κέλλυ Αραούζου (ΟΣΦΠ) στην τελευταία κούρσα της κολυμβητικής της καριέρας κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο σε 4:26.72 και με δάκρυα συγκίνησης κρέμασε το σκουφάκι της. Η κορασίδα Ναταλία Καλτεζιώτη Αντζέλκοβιτς (ΣΚ ΡΟΗ) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 4:28.71 και σημείωσε εκ νέου μεγάλο ατομικό ρεκόρ, αφού ήρθε στη Θεσσαλονίκη με το 4:34.82 του «Ακρόπολις».

4ος φετινός τίτλος για Χρήστου και Δράκου

Ο κορυφαίος Έλληνας κολυμβητής στο ύπτιο, Απόστολος Χρήστου, κατέκτησε τον 9ο συνεχόμενο τίτλο του στα 100μ ύπτιο ανδρών και η έμπειρη Νόρα Δράκου τον 7ο στην καριέρα της στα 100μ ύπτιο γυναικών.

100 ύπτιο ανδρών

Ο Απόστολος Χρήστου (ΟΣΦΠ) με 53.74 κατέκτησε τον 9ο τίτλο του στο βασικό του αγώνισμα και πρόσθεσε και 4ο ατομικό χρυσό στη φετινή του συγκομιδή μετά τα 50μ ύπτιο, τα 200μ ύπτιο και τα 100μ ελεύθερο. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Σπανουδάκης (ΑΟΠΦ) με χρόνο 54.92 ο οποίος αποτελεί ισοφάριση του 3ου καλύτερου της καριέρας του. Έχει 54.89 από το 2020, 54.91 από το 2018 και 54.92 από το 2017. Με 55.44, την 13η καλύτερη επίδοση της καριέρας του κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο ο Νίκος Σοφιανίδης (ΠΑΟΚ).

100 ύπτιο γυναικών

Η Νόρα Δράκου (ΠΑΟ) κατέκτησε τον 7ο τίτλο της στο αγώνισμα και τον 4ο φετινό με χρόνο 1:02.34. Δεν είναι ο καλύτερος φετινός της μιας και έχει 1:01.51 από το ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης, ο χρόνος όμως δικαιολογείται λόγω συσσωρευμένης κούρασης από τις κούρσες των προηγούμενων ημερών. Η Ιωάννα Σαχά (ΑΝΟΓ) ήταν 2η με 1:03.20, τη 2η καλύτερη φετινή επίδοση μετά το 1:03.04 του Απριλίου και 3η καλύτερη επίδοση της καριέρας της στο σύνολο μετά και από το 1:02.37 του 2019. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Βασιλική Κιρτσόγλου (ΠΑΟΚ) με φετινό ρεκόρ 1:04.34 (6η επίδοση καριέρας).

Ο πρώτος τίτλος στα 200μ πρόσθιο ανδρών για το Σάββα Θώμογλου και γυναικών για τη Νικόλ Παυλοπούλου είναι γεγονός.

200 πρόσθιο ανδρών

Τον πρώτο του τίτλο στους άνδρες κατέκτησε ο 20χρονος Σάββας Θώμογλου (ΗΡΑΚΛΗΣ) με χρόνο 2:14.33, τον 11ο καλύτερο της καριέρας του. Φέτος έχει 2:12.98 από την ημερίδα επιδόσεων του Απριλίου και ατομικό ρεκόρ έχει 2:12.51. Με ατομικό ρεκόρ 2:16.29 τερμάτισε στη 2η θέση ο έφηβος Βασίλης Σοφικίτης (ΟΣΦΠ) που μέχρι σήμερα είχε καλύτερο χρόνο το 2:17.10 από το φετινό «Ακρόπολις». Ο πρωταθλητής των 100μ πρόσθιο, Κώστας Μερετσόλιας (ΑΟΠΦ), πήρε το χάλκινο μετάλλιο σε 2:17.28, τερματίζοντας μπροστά από τον περσινό πρωταθλητή, Παναγιώτη Χιώτη (ΟΣΦΠ), που τερμάτισε σε 2:19.61.

200 πρόσθιο γυναικών

Η Νικόλ Παυλοπούλου (ΩΚΕΑΝΟΣ) με 2:32.95 επικράτησε επί της περσινής πρωταθλήτριας, Ελένης Κοντογεώργου (ΟΣΦΠ) που σημείωσε 2:35.21. Η τρίτη που ξεχώρισε από την οχτάδα του τελικού ήταν η νεάνιδα Χαρά Αγγελάκη (ΩΚΕΑΝΟΣ) που τερμάτισε σε 2:36.71, την 4η καλύτερη επίδοση της καριέρας της.

O Ολυμπιακός Πειραιά επικράτησε και στις δύο σκυταλοδρομίες 4Χ100μ ελεύθερο, ανδρών και γυναικών.

4Χ100μ ελεύθερο ανδρών

Οι ίδιες ομάδες με πέρυσι ανέβηκαν στο βάθρο, όμως με διαφορετική σειρά. Ο Ολυμπιακός Πειραιά των Χρήστου, Παλαιολόγου, Μπολάνου και Χρήστου πήρε τη νίκη με 3:21.77, ακολούθησε στη 2η θέση το Παλαιό Φάληρο (Σπανουδάκης, Γεωργαράκη, Κολιόπουλος, Μακρυγιάννης) με 3:22.25 και την 3η θέση πήρε ο περσινός πρωταθλητής, Εθνικός Πειραιά (Μπίλας, Καλτσής, Γιουρτζίδης, Γκολομέεβ). Εντύπωση έκανε η επίδοση του Γιώργου Σπανουδάκη ο οποίος κολύμπησε πρώτος για τον ΑΟΠΦ σε 50.70, λίγη ώρα μετά από τη γρήγορη κούρσα του στα 100μ ύπτιο.

4Χ100μ ελεύθερο γυναικών

Ο Ολυμπιακός Πειραιά με τις Μάτσα, Παυλοπούλου, Περιβολά και Κλικοπούλου υπερασπίστηκε τον τίτλο του με χρόνο 3:51.54. Ακολούθησε το Παλαιό Φάληρο (Καραντάκου, Λύρα Καλογερή, Δρασίδου) σε 3:53.36 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η ομάδα του Άρη Θεσσαλονίκης (Σιπητάνου, Μεντεκίδη, Κιρτσόγλου, Κεχαγιά) σε 3:58.72.