Ασημένιο μετάλλιο η Μανιάτη με ρεκόρ

Ημερομηνία:  17 Ιουνίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Η Κατερίνα Μανιάτη ξεχώρισε από ελληνικής πλευράς στους τελικούς της δεύτερης ημέρας των αγώνων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης Εφήβων – Νεανίδων, στο Λιλιάνο της Ιταλίας.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτριά, στον τελικό των 200 μ. διπλά πέδιλα Νεανίδων, τερμάτισε 2η και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με επίδοση 1:46.37, που αποτελεί νέο διπλό πανελλήνιο ρεκόρ Γυναικών & Νεανίδων. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε η ίδια από τον πρωινό προκριματικό με 1:47.99. Στο ίδιο αγώνισμα και στον τελικό, η Μαρία Παπάζογλου κατετάγη στην 8η θέση με 1:52.77.

Οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες, όμως, είχαν και άλλα καλά πλασαρίσματα στους τελικούς. Αναλυτικά:

Στα 100μ. υποβρύχιο Εφήβων ο Βασίλης Χατζηδάκης κατατάχθηκε στην 4η θέση με επίδοση 36.23.

Την 4η θέση κατέκτησε και ο Ιάσων Χίνος στα 200 μ. επιφανείας Εφήβων με 1:25.87. Στο ίδιο αγώνισμα, στον τελικό, ο Απόστολος Λαμπαδάρης πήρε την 6η θέση με επίδοση 1:27.01.

Στα 1500 μ. επιφανεία Εφήβων ο Ηλίας Καλφίδης ήταν 6ος με 13:17.78.

Στον τελικό της σκυταλοδρομίας 4Χ100 μ. διπλά πέδιλα mixed Εφήβων – Νεανίδων, η Εθνική μας ομάδα, την οποία αποτελούσαν οι Βασίλης Παπαϊωάννου, Κατερίνα Μανιάτη, Μαρία Παπάζογλου και Άγγελος Τσούτσης, με επίδοση 3:11.49, κατατάχθηκε στην 6η θέση.

Στην 6η θέση, στα 200 μ. διπλά πέδιλα Εφήβων, τερμάτισε και ο Βασίλης Παπαϊωάννου με 1:41.97.

Επίσης, στα 100μ. υποβρύχιο Νεανίδων, η Χριστίνα Ιωάννα Σκυλουράκη ήταν 7η με 40.69.

Τέλος στα 1500 μ. επιφανείας Νεανίδων, η Δανάη Μητακίδη, με 14:35.10, κατατάχθηκε στην 9η θέση και η Ευσταθία Λάμπρου, με 14:45.97, στη 10η θέση.