Εκτός ημιτελικού των 200μ. μικτής ατομικής Βαζαίος και Παπαστάμος

Ημερομηνία:  28 Ιουλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση
Μένοντας μακριά από το Πανελλήνιο ρεκόρ (1.57.98) που κατέχει ο ίδιος από το 2017, ο Ανδρέας Βαζαίος δεν κατάφερε να προκριθεί στον ημιτελικό των 200μ. μικτής ατομικής των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την έβδομη θέση στην 5η προκριματική σειρά με χρόνο 1.58.84 και κατετάγη τελικά 24ος.

Στην δεύτερη προκριματική σειρά, κολύμπησε ο Απόστολος Παπαστάμος, ο οποίος κατέλαβε την 35η θέση με επίδοση 2.00.38.

Την πρόκριση στον ημιτελικό του αγωνίσματος, με τον καλύτερο χρόνο πήρε ο Μάικλ Άντριου από τις ΗΠΑ με χρόνο 1.56.40, την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ελβετός Τζέρεμι Ντεσπλάνς με 1.56.89 και την τρίτη ο Νεοζηλανδός Λιούις Κλάρεμπερτ με επίδοση 1.57.27.