Δεύτερο μετάλλιο ο Ανδρέας Βαζαίος στο Καζάν

Ημερομηνία:  07 Νοεμβρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Στο βάθρο για δεύτερη φορά σε αυτό το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης 25άρας πισίνας στο Καζάν (που ολοκληρώνεται σήμερα) ανέβηκε ο Ανδρέας Βαζαίος. Ο πρωταθλητής Ευρώπης στα 200 μ. Μικτής Ατομικής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό των 100 μέτρων Μικτής Ατομικής, με επίδοση 51.72. Νίκησε ο Ιταλός Μάρκο Όρσι με 50.95. Αυτό ήταν το τέταρτο μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση και το 17ο στην ιστορία των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων σε πισίνα 25μ.

Στον τελικό αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Γιώργος Σπανουδάκης. Τερμάτισε 7ος με 52.65.

Τα αποτελέσματα του τελικού ΕΔΩ.

Ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100μ. ελεύθερο κατετάγη 7ος με επίδοση 46.91. Στα ημιτελικά σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ 46.66.