Ασημένιοι παγκόσμιοι οι Μαρόκος-Παπακωνσταντίνου στο Πόζναν

Ημερομηνία:  29 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Ασημένιοι παγκόσμιοι πρωταθλητές στέφθηκαν οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου και Γιάννης Μαρόκος .

Το ελληνικό δίδυμο τερμάτισε στη 2ηθέση στο τελικό της δικώπου άνευ ελ βαρών με 6:56.24 πίσω από την Ιρλανδία (6:54.48) που κατέκτησε το χρυσό και μπροστά από την ιταλική βάρκα (7:00.07) που κατέκτησε το χάλκινο . «Ήταν πολύ δυνατή κούρσα όπως η πρώτη που κάναμε. Ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι από τη στιγμή που μπήκαμε στη βάρκα. Πάντα θες να κερδίζεις τον αγώνα που τρέχεις αλλά και με το ασημένιοι μετάλλιο είμαστε πολύ χαρούμενοι» τόνισε αμέσως μετά τον τελικό ο Γιάννης Μαρόκος

Άγγιξαν το βάθρο αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν. Οι Χριστίνα Μπούρμπου-Μαρία Κυρίδου  τερμάτισαν στην 4ηθεση του τελικού της δικώπου με 7:36.40 λιγότερο από 2 δεύτερα πίσω από την βάρκα της Χιλής που κατέκτησε το χάλκινο τερματίζοντας σε 7:34.14.

Στα τελευταία μέτρα της κούρσας έχασε το μετάλλιο η δίκωπος των αγοριών στο τελικό της δικώπου. Οι Στέφανος Ντούσκος  και Σπύρος Καλέντζης ήταν μέχρι τα 1000μ. στη 2ηθέση , πέρασαν 3οιτα 1500μ. αλλά στα τελευταία μέτρα τους ξεπέρασαν οι Ιταλοί με αποτέλεσμα να τερματίσουν στη 4ημε χρόνο 6:50.07 ενώ το χάλκινο κέρδισε το ιταλικό πλήρωμα με 6:48.23

Πανηγυρικά στον τελικό του διπλού σκιφ κοριτσιών πήραν οι Σοφία Ασουμανάκη και Αννέτα Κυρίδου. Οι δυο πρωταθλήτριες πήραν τη 1ηθέση στον ημιτελικό τους σημειώνοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στον ημιτελικό με 7:16.42. Εξαιρετική εμφάνιση και για τι αντίστοιχο πλήρωμα των αγοριών  με τους Γιάννη Καλανδαρίδη και Χρήστο Στεργιάκα να κατακτούν τη 2ηθέση και προκρίνονται στο μεγαλο τελικό. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε 6:33.28 και μετά τα πρώτα 500 μέτρα που ήταν στην 3ηθέση σταθεροποιήθηκε στη 2ηόπου και τερμάτισε.

Τελικός και για το διπλό ελαφρύ των γυναικών με τις Αναστασία Βόντσου και Θωμαϊδα Εμμανουηλίδου να κατακτούν την 3ηθέση του ημιτελικού με χρόνο7:31.23 και να κλείνουν θέση για την πρώτη εξάδα του αγωνίσματος . Αντίθετα το αντίστοιχο πλήρωμα των αγοριών με τους Αριστείδη Γραμμενιάτη-Χαράλαμπο Ντινενή πήρε την 6ηθέση στον ημιτελικό με 6:56.13 και θα αγωνιστεί στο μικρό τελικό.

Για μόλις 20 εκατοστά του δευτερολέπτου έχασε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του σκιφ ελ βαρών ο Νίνος Νικολαϊδης. Ο πρωταθλητής του ΕΝΟΑ τερμάτισε στην 4η θέση σημειώνοντας χρόνο 7:19.33 ενώ την 3η θέση και το εισιτήριο για τον τελικό κέρδισε ο Αυστριακός Κέπλινγκερ που τερμάτισε σε 7:19.15

Εκτός τελικού έμεινε και η Μαρία Πέργουλη στο αντίστοιχο αγώνισμα των κοριτσιών . Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε την 4ηθέση στον ημιτελικό με 8:24.14 και θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό.