Χρυσό φινάλε για τα ελληνικά κουπιά στο Πιεντιλούκο

Ημερομηνία:  15 Απριλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Στο τελευταίο αγώνισμα της διεθνούς ρεγκάτας "The Memorial Paolo d'Aloja" που πραγματοποιήθηκε στο Πιεντιλούκο της Ιταλίας ήρθε και το μοναδικό χρυσό μετάλλιο για τα ελληνικά κουπιά. Το κατέκτησε η Ελένη Λαμπριανίδου στο σκιφ των νεανίδων που κέρδισε στον μεγάλο τελικό του αγωνίσματος με χρόνο 8.50.47 ενώ στη δεύτερη θέση ήταν η Ζαμάλι από την Τυνησία με 8.58.82 και στην 3ηη Ουζμπέκα Ταγμάτοβα με 9.00.79 .

Νωρίτερα σήμερα Κυριακή οι Έλληνες κωπηλάτες είχαν κατακτήσει ακόμη δυο χάλκινα μετάλλια στο διπλό σκιφ των νεανίδων με τις Ισμήνη Νόνη και  Α.Δίτσιου οι οποίες μάλιστα είχαν κατακτήσει το χάλκινο και μια μέρα νωρίτερα κι έγιναν το μοναδικό ελληνικό πλήρωμα με δυο μετάλλια στη διοργάνωση ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν και οι Δ.Ζωγράφος-Θ,.Λαπικοφστην δίκωπο άνευ εφήβων.

Συνολικά την Κυριακή στους τελικούς πήραν μέρος 9 ελληνικά πληρώματα  ενώ ο απολογισμός για την Εθνική μας ομάδα στο ιδιαίτερα ανταγωνιστική ρεγκάτα του Πιεντιλούκο ήταν 6 μετάλλια (1 χρυσό, 2 ασημένια , 3 χάλκινα) και 19 παρουσίες σε μεγάλους τελικούς το διήμερο των αγώνων.