Εξαιρετική πρεμιέρα για Μπούρμπου-Κυρίδου

Ημερομηνία:  24 Ιουλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Με πρόκριση απευθείας στον ημιτελικό και μάλιστα με χρόνο μακράν των υπόλοιπων πληρωμάτων ξεκίνησε για τα ελληνικά κουπιά το παγκόσμιο πρωτάθλημα κάτω των 23 στη Φλόριντα των Ηνωμένων Πολιτειών.

Στην πρώτη κούρσα των αγώνων στον προκριματικό της δικώπου άνευ γυναικων οι Χρίστινα Μπούρμπου και Μαρία Κυρίδου(φωτο) πήραν την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στον ημιτελικό με χρόνο 7.15.330 που είναι με διαφορά ο καλύτερος από όλες τις σειρές

Στο αντίστοιχο  αγώνισμα των αγοριών  οι Γιάννης Καλανδαρίδης και Θανάσης Παλαιοπάνος έχασαν την  πρόκριση στον τελικό για μόλις μια θέση αφού τερμάτισαν 2οι (ο πρώτος μόνο προκρίθηκε τελικό) με χρόνο 6.37.95 και θα αγωνιστούν στον επαναληπτικό.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Στέφανος Ντούσκος στο σκιφ όπου πήρε την 1η θέση στον προκριματική σειρά με χρόνο 6.59.51 και πέρασε απευθείας στα προημιτελικά του αγώνισματος

Άτυχοι  οι αδελφοί Γραμμενιάτη Γιώργος και Αριστείδης που πήραν την 3η θέση στον προκριματικό της δικώπου άνευ ελ βαρών με χρόνο 7.03.620 ενώ οι δυο πρώτες που κέρδισαν οι Αυστραλία και Μεξικό πήγαν απευθείας τελικό. Το ελληνικό πλήρωμα και τα υπόλοιπα από την 3η θέση και κάτω θα αγωνιστούν στον επαναληπτικό.

Τέλος στο σκιφ ελ βαρών ο Χαράλαμπος Ντινενής πήρε την 4η θέση στη σειρά του με χρόνο 7.20.880 και θα έχει μια ακόμη ευκαιρία να προκριθεί στα ημιτελικά μέσω των επαναληπτικών .

Αύριο μπαίνουν στη μάχη τα άλλα δυο πληρώματα της εθνικής μας ομάδας τα δυο διπλά σκιφ των γυναικών με τις Αννέτα Κυρίδου-Δήμητρα Τσαμοπούλου και το ελαφρύ με τους Αντώνη Παπακωνσταντίνου-Πέτρο Γκαϊδατζή.