Απευθείας στον τελικό Μπούρμπου-Μ.Κυρίδου, στον ημιτελικό ο Ντούσκος

Ημερομηνία:  09 Απριλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Θετικά ξεκίνησε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας Ανδρών-Γυναικών στο Βαρέζε της Ιταλίας.

Απευθείας στο τελικό της δικώπου άνευ των γυναικών πέρασαν οι Χριστίνα Μπούρμπου- Μαρία Κυρίδου. Οι πρωταθλήτριες του ΝΟΘ τερμάτισαν στη δεύτερη θέση στον προκριματικό και πήραν την απευθείας πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής  με χρόνο 7:10.29.

Ο Στέφανος Ντούσκος με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση στο Τόκιο πήρε την 1η θέση και το μοναδικό εισιτήριο για τον ημιτελικό του σκιφ από τα προκριματικά . Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 7:39.85 αφήνοντας 14 ολόκληρα δευτερόλεπτα πίσω τον 2ο Γερμανό αντίπαλο του.

Στην 4η θέση του προκριματικού του σκιφ γυναικών τερμάτισε η Αννέτα Κυρίδου στο με χρόνο  8:19.98 θα συνεχίσει στον επαναληπτικό του αγωνίσματος που θα διεξαχθεί στις 5 το απόγευμα σήμερα

Τέταρτη θέση στα προκριματικά και για τη  δίκωπο άνευ των ανδρών. Οι Ζήσης Μπουκουβάλας -Γιάννης Καλανδαρίδης τερμάτισαν σε 6:46.93 και θα έχουν ακόμα μια ευκαιρία  στον επαναληπτικό στις 4:30.

Στον επαναληπτικό θα αγωνιστεί και το διπλό σκιφ ελ βαρών των γυναικών αφού  οι Ευαγγελία Αναστασιάδου και Ζωή Φίτσιου τερμάτισαν στην 4η θέση. Ο αγώνας τους έχει προγραμματιστεί για τις 5.25 το απόγευμα.

Την 5η θέση στον προκριματικό του διπλού σκιφ ελ βαρών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κατέλαβαν οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου-Σταύρος Σουλαρίκας και θα συνεχίσουν και αυτοί στον επαναληπτικό του αγωνίσματος στις 5.30μμ.