Φινάλε με πρωτιά για τον Ντούσκο στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Λουκέρνης

Ημερομηνία:  23 Μαϊος 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Το καλύτερο δυνατό φινάλε έκανε ο Στέφανος Ντούσκος στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Λουκέρνης που ολοκληρώνεται σήμερα Κυριακή στη Λουκέρνη της Ελβετίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής στον Β τελικό του σκιφ που πήρε μέρος κατέκτησε την  1η θέση   και 7η στη γενική με χρόνο 7:06.64 αφήνοντας στη 2η θέση τον Λευκορώσο Φιλιπ Παβούκου που τερμάτισε σε 7:09.93. Ήταν ένα καλό τεστ για τον Γιαννιώτη σκιφίστα πριν το μεγάλο ραντεβού στο Τόκιο.

Στον αντίστοιχο Β΄τελικό των γυναικών η Μαρία Κυρίδου πήρε την 4η θέση και την 10η στη γενική με 8:01.13. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Θεσσαλονικιά πρωταθλήτρια δεν πήρε μέρος στο αγώνισμά της τη δίκωπο άνευ αφού η συναθλήτριά της Χριστίνα Μπούρμπου με την οποία έχουν κερδίσει την πρόκριση για το Τόκιο έμεινε στην Ελλάδα και έκανε ουσιαστικά ένα ατομικό τεστ σε μια διοργάνωση υψηλού επιπέδου.