Παγκόσμιο ρεκόρ και πρόκριση στον τελικό για τις συγκλονιστικές Κυρίδου και Μπούρμπου

Ημερομηνία:  28 Ιουλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία
Παγκόσμιο ρεκόρ με χρόνο 06:48:70 στη δίκωπο σημείωσαν Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου, στην πρώτη ημιτελική σειρά και προκρίθηκαν στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων, μετά από μια συγκλονιστική κούρσα.
Οι Ελληνίδες αθλήτριες έδωσαν σπουδαία “μάχη” και τερμάτισαν πρώτες μετά από ένα συγκλονιστικό τελευταίο 500αρι, ξεπερνώντας τις ομάδες του Καναδά, της Μεγάλης Βρετανίας, αλλά και της Αυστραλίας.

Το προηγούμενο Παγκόσμιο ρεκόρ ήταν 6:49.08 και άνηκε σε πλήρωμα της Νέας Ζηλανδίας από το 2017.

Πρόκειται για τον τέταρτο τελικό στην ιστορία της ελληνικής κωπηλασίας γυναικών σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο πρώτος ήταν το 2008 στο Πεκίνο στο σκιφ ελαφρών βαρών με τις Χρύσα Μπισκιτζή και Αλεξάνδρα Τσιάβου, οι οποίες τερμάτισαν στην 6η θέση. Ο δεύτερος ήταν τέσσερα χρόνια αργότερα στο Λονδίνο με τις Αλεξάνδρα Τσιάβου και Χριστίνα Γιαζιτζίδου οι οποίες χάρισαν στην Ελλάδα το πρώτο και μοναδικό Ολυμπιακό μετάλλιο στην κωπηλασία γυναικών. Η τρίτη ήταν πριν πέντε χρόνια στο Ρίο ντε Τζανέιρο με τις Σοφία Ασουμανάκη και Κατερίνα Νικολαϊδου οι οποίες έμειναν για μια θέση εκτός βάθρου, τερματίζοντας τέταρτες στο διπλό σκιφ γυναικών.