Στον τελικό ως πρώτος ο Ντούσκος, στο μικρό τελικό η Κυρίδου

Ημερομηνία:  29 Ιουλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Ο Στέφανος Ντούσκος τερμάτισε πρώτος στη σειρά του, με χρόνο 6:41.61 και εξασφάλισε μια θέση στον τελικό του μονού σκιφ ανδρών, όπου θέλει να διεκδικήσει το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Αννέτα Κυρίδου,  στον ημιτελικό μονού σκιφ γυναικών,  τερμάτισε στην έκτη και τελευταία θέση της σειράς της με χρόνο 7:40.81, γεγονός το οποίο την αφήνει «εκτός» τελικού.

Ο 24χρονος κωπηλάτης από τα Ιωάννινα έχτισε από την αρχή της κούρσας μια διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησε μέχρι το φινάλε, δίνοντας συνέχεια στην πολύ καλή παρουσία του στην Ιαπωνία. Με χρόνο 6:41.61, ο οποίος ήταν και ο καλύτερος από τους δύο ημιτελικούς, "σφράγισε" το εισιτήριο για τον τελικό, που είναι προγραμματισμένος για το πρωί της Παρασκευής (30/07).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έμεινε πίσω από την αρχή της κούρσας, χωρίς να μπορέσει να ανατρέψει τα δεδομένα. H Kυρίδου θα συμμετάσχει στον μικρό τελικό της Παρασκευής (30/07) για τις θέσεις 7-12, στοχεύοντας όσο υψηλότερη θέση γίνεται στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.