Περιφερειακοί αγώνες Παμπαίδων-Παγκορασίδων

Ημερομηνία:  09 Νοεμβρίου 2016 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ξιφασκία

Με πολύ μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι περιφερειακοί αγώνες παμπαίδων-παγκορασίδων ηλικίας 8-13 χρονών.

Τα μικρά παιδιά πήραν μίας πρώτης τάξεως ευκαιρία για τη δυσκολία των αγώνων, ενώ έδειξαν ότι με την πολυπληθή συμμετοχή έδειξαν ότι τα παιδιά αγαπάνε την ξιφασκία.

Στο ξίφος Ασκήσεως στους παμπαίδες 8-10 χρονών ο Ζεφυρος Αντωνίου (Ιριδα) κέρδισε στον τελικό 7-4 τον Νίκανδρο Πλιάκα (Ιριδα) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι : Κώστας Αδαμάκης (ΑΟΞΑ) και Γιάννης Παπαργυρίου (Αξία).

Στην ηλικία 11-13 ετών την πρώτη θέση κατέκτησε ο Γιώργος Μπάλλος, ο οποίος επικράτησε του Κώστα Σταματόπουλου (ΟΞΙ Γλυφάδας) με 10-3. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι: Δημήτρης Σαχινίδης (ΟΞΙΦ) και Δημήτρης Σοφράς (ΟΞΙ Γλυφάδας).

Στις παγκορασίδες ηλικίας 8-10 χρονών πρώτη βγήκε η Αννα Πηλιούρα (Αξία). Στον τελικό νίκησε με 10-7 την Μαρία Λαΐου (ΑΞΙΑ). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι: Μαρία Βαλεντη (Ιριδα) και βασιλική Τάγη (Αξία)

Στα κορίτσια ηλικίας 11-13 στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Δέσποινα Ζωγράφου (ΟΞΙΦ). Στον πιο συναρπαστικό τελικό επικράτησε με 10-8 της Αριάδνης Νάσκαρη (ΟΞΙ Γλυφάδας). Στην τρίτη θέση ήταν οι: Ραλλία Λαίμου (ΑΟΞΑ) και Αννα Κούλλα (ΑΟΞΑ).