Κοντοχριστοπούλου, Μπεσίρης νικητές στο Κύπελλο Νέων

Ημερομηνία:  24 Δεκεμβρίου 2016 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ξιφασκία

Η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου και ο Βασίλης Μπεσίρης κατέκτησαν το Κύπελλο Νέων Ανδρών Νέων Γυναικών στο ξίφος ασκήσεως που πραγματοποιήθηκε στο Αιγάλεω. Εκεί έγιναν οι τελευταίοι αγώνες της χρονιάς με περισσότερες από 130 συμμετοχές σε μία συνδιοργάνωση από τον ΑΟΞ Αιγάλεω με την ΕΟΞ.

Στους Νέους Ανδρες ο Βασίλης Μπεσίρης  κατέκτησε το Κύπελλο. Στον τελικό επιβλήθηκε του Ραφαήλ-Απόστολου  Σούλιου με  15/10. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισαν οι  Ιωάννης Ανδριόπουλος & Ηλίας Γιάννος-Ρίζος όλοι αθλητές του ΑΟΞ Αιγάλεω.

Η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου κατέκτησε το Κύπελλο στην κατηγορία των Νέων-Γυναικών. Η αθλήτρια του ΑΟΞ Αιγάλεω επιβλήθηκε με 11-10 της συναθλήτριάς της Μαρία-Ελένη Χαλδαίου. Την τρίτη θέση κατέκτησαν οι Μαρία Δεσύλλα/ΑΟΞ Αιγάλεω και Μαρία Μαρκαντωνάκη/ΑΛΞ Χανίων.

Στο Κανκούν/Μεξικό διεξήχθη το Grand Prix Σπάθης όπου η αθλήτρια  Δέσποινα Τστιτλακίδου κατέλαβε την 109η θέση/115 συμμετοχές.
Στο Λονδίνο πραγματοποιήθηκε το Κύπελλο Κόσμου Νέων στο Ξίφος ασκήσεως όπου έλαβαν μέρος οι Βασίλης Στάντσιος/173ος και Χρήστος Αργυρόπουλος/193ος (198 συμμετοχές).
Τέλος στην Βασιλεία/Ελβετία διεξήχθη το Κύπελλο Κόσμου Νέων στο Ξίφος μονομαχίας και από ελληνικής πλευράς αγωνίστηκαν οι Ιωάννης Φιλιππούσης/109ος και Στέλιος Φουστανάκης/181 (186 συμμετοχές).