Εντυπωσιακός ο Κουγιουμτζίδης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Ημερομηνία:  29 Οκτωβρίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πάλη

Στο γύρο των «16» ολοκληρώθηκε η πορεία του Γιώργου Κουγιουμτζίδη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης U23 που διεξάγεται στη Βουδαπέστη.

Ο Ελληνας πρωταθλητής πάλεψε εντυπωσιακά και η νίκη απέναντι στον Ζιντάρο Μοτογιάμα ήταν αξιοσημείωτη. Αφενός γιατί ήρθε με τεχνική υπεροχή κι αφετέρου γιατί νίκησε έναν σπουδαίο αθλητή με μεγάλες επιτυχίες στο παλμαρέ του. Ο Ιάπωνας έχει στη συλλογή του το χάλκινο στο Παγκόσμιο U23 πέρυσι, ενώ φέτος κατέκτησε το ασημένιο στο Παγκόσμιο Νέων, ενώ έχει κατακτήσει ακόμα δύο μετάλλια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων.

Ο Κουγιουμτζίδης, όμως, ήταν ασταμάτητος και επικράτησε με τεχνική υπεροχή αποσπώντας το ζεστό χειροκρότημα από όλους όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο. Στη φάση των «16» ο Ελληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε τον Φαζίλ Εριλμάζ και κοίταξε τον Τούρκο αθλητή στα μάτια. Μια στιγμή αδράνειας όμως, τον έβαλε πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου τριλέπτου με 6-3. Στη συνέχεια ο Κουγιουμτζίδης κυνήγησε την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε.

Ο Εριλμάζ στα προημιτελικά έχασε από τον Ρώσο Ράζαμπεκ Ζαμάλοκ και στέρησε την ευκαιρία στον Ελληνα πρωταθλητή να αγωνιστεί στα ρεπεσάζ.

Το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε για τον Κουγιουμτζίδη, αλλά η παρουσία του έφερε χαμόγελα για το μέλλον του ταλαντούχου πρωταθλητή.