«Χάλκινος» Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Γκίρνης

Ημερομηνία:  24 Ιουλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πάλη

Το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης Παίδων Κορασίδων που διεξάγεται στην Ουγγαρία κατέκτησε ο Ραφαήλ Γκίρνης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής ήταν πραγματικά συγκλονιστικός. πραγματοποιώντας σπουδαίες εμφανίσεις θριάμβευσε και ανέβηκε στο βάθρο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στην κατηγορία των 110κ. στην ελληνορωμαϊκή.

Στα ρεπεσάζ νίκησε με 8-6 τον Σαντίκοφ (Κιργιστάν) και προκρίθηκε στον μικρό τελικό για τις θέσεις 3-5.
Εκεί αντίπαλός του ήταν ο «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης Αρτούρ Μπόιτσουκ. Με σωστή στρατηγική, πάθος και αποφασιστικότητα ο Γκίρνης δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ουκρανό πρωταθλητή και επικράτησε με 9-4.

Το τελευταίο σφύριγμα έφερε πολλά χαμόγελα στην ελληνική αποστολή για τον παγκόσμιο πρωταθλητή Ραφαήλ Γκίρνη, με τους συναθλητές και φίλους του να τον σηκώνουν στους ώμους του και να τον αποθεώνουν!