Για το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο παλεύει ο Ντούνιας

Ημερομηνία:  20 Αυγούστου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πάλη

Το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης Εφήβων – Νεανίδων που διεξάγεται στη Ρωσία θα διεκδικήσει αύριο ο Νίκος Ντούνιας. Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στα 130κ. της ελληνορωμαϊκής κι έφτασε έως τον ημιτελικό της διοργάνωσης, όπου πραγματοποίησε σπουδαίες εμφανίσεις.

Στη φάση των «16» αντιμετώπισε τον Αλμπίνι. Ο Τσέχος αθλητής αν και προηγήθηκε με 6-2 τελικά έχασε με τεχνική υπεροχή (14-6) από τη μεγάλη προσπάθεια του Νίκου Ντούνια.

Στα προημιτελικά το «θωρηκτο» αντιμετώπισε τον Ούγγρο Μπάζο. Μετά από μία μεγάλη εμφάνιση επικράτησε με 4-2 και προκρίθηκε στον ημιτελικό. Εκεί αντιμετώπισε τον Αζέρο Μαμάντοφ και μετά από ένα ισορροπημένο παιχνίδι ηττήθηκε με 3-2.

Ο Ελληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει αύριο στον αγώνα για χάλκινο μετάλλιο, το νικητή της αναμέτρησης Μπαγιάτ (Ιράν)- Βαβρζινζικ (Πολωνία).