Με ήττα 3-1 από την Ιταλία συνέχισε στο γκρουπ η εθνική ανδρών

Ημερομηνία:  02 Μαϊος 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ
Την πρώτη ήττα της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης υπέστη το απόγευμα στο Χάλμσταντ η εθνική ανδρών. Δεν έκανε καλή εμφάνιση στο ματς της 3ης αγωνιστικής των γκρουπ, έχασε 3-1 από την Ιταλία κι ακόμα δεν έχει σίγουρη την πρόκριση στην πρώτη 12άδα της 2ης κατηγορίας.

Το 1ο φαβορί του 7ου γκρουπ Ιταλία, είναι τώρα μόνη στην κορυφή (σ.σ. 6 βαθμοί) και την ακολουθούν με 5 βαθμούς η Ελλάδα, η Ουγγαρία και η Σερβία. Το πλασάρισμα στην πρώτη τριάδα χαρίζει την πρόκριση στις θέσεις 25-36 της διοργάνωσης και η Ελλάδα χρειάζεται τώρα το καλύτερο στα αυριανά παιχνίδια της ώστε να εξασφαλίσει (και με όσο γίνεται καλύτερη θέση στο γκρουπ τον πρώτο στόχο της στη διοργάνωση. Στα άλλα ματς της 3ης αγωνιστικής του 7ου γκρουπ η Σερβία νίκησε με 3-0 το Εκουαδόρ και η Ουγγαρία με 3-0 την Παραγουάη. Η εθνική μας αγωνίζεται αύριο ενάντια στη Σερβία στις 11:00 ώρα Ελλάδας και κόντρα στην Παραγουάη στις 20:00. Το σημερινό ματς μεταδόθηκε ζωντανά στο ίντερνετ από το it.TV. Οι διεθνείς μας είχαν την ευκαιρία για το 3 στα 3 και την εξασφάλιση της τριάδας, όμως η απόδοσή τους δεν κυμάνθηκε στα επιθυμητά επίπεδα. Η ομάδα παρατάχθηκε με τη σύνθεση των πρώτων αγώνων, προερχόταν από τη σπουδαία ανατροπή απέναντι στην Ουγγαρία, αλλά σήμερα βρέθηκε συνολικά σε κακή μέρα και είναι ενδεικτικό ότι υπέστησαν ήττα και οι τρεις αθλητές μας.

Η Ελλάδα είχε το Χ στο στήσιμο των ομάδων και σε αυτό το ματς και την αρχή έκανε ο Γιάννης Σγουρόπουλος (νούμερο 336 στην παγκόσμια κατάταξη Απριλίου). Αντιμετώπισε τον πρώτο παίκτη των αντιπάλων, τον Νιαγκόλ Στογιάνοφ (Νο 136), σε βάρος του οποίου είχε δημιουργήσει την έκπληξη με 4-2 σετ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2016. Σήμερα όμως, η εικόνα ήταν πολύ διαφορετική. Ο Ιταλός επέβαλε γρήγορα το παιχνίδι του, είχε δύσκολο σερβίς και πολύ καλές επιθέσεις από το forehand  και το backhand και την ίδια ώρα ο Σγουρόπουλος δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό κι εμφάνισε νευρικότητα. Μόνο το 3ο σετ διεκδίκησε γερά ο πρωταθλητής Ευρώπης του απλού νέων όταν προηγήθηκε με 6-3. Δέχτηκε την ανατροπή όμως και τελικά έχασε με 3-0 σετ.

Στη συνέχεια ο Παναγιώτης Γκιώνης (Νο 67) τέθηκε αντιμέτωπος με τον Μιχάι Μπομποσίκα (Νο 107). Φάνηκε από την αρχή ότι η άμυνα τού έδινε την υπεροχή και πράγματι δικαίωσε τα προγνωστικά με το ευρύ 3-0. Είχε τον έλεγχο από την αρχή ως το τέλος του αγώνα, έκανε δυνατή εκκίνηση σε κάθε σετ και βασίστηκε κυρίως στη δουλειά με τα φάλτσα στις κομμένες μπάλες. Στο 3ο σετ βρέθηκε στο +4 (5-1), ο Μπομποσίκα τον πλησίασε στον πόντο (7-6) για να πάρει ο Κώστας Βατσακλής τάιμ άουτ. Ο Γκιώνης κράτησε πάλι σωστά την μπάλα στο τραπέζι υποχρέωσε σε κάποια λάθη τον αντίπαλό του και με τρεις συνεχόμενους πόντους έγειρε οριστικά το ματς υπέρ του.

Θεωρητικά τις πιθανότητες με το μέρος του είχε και ο Κώστας Παπαγεωργίου (Νο 220) στον αγώνα με τον 17χρονο Ματέο Μούτι από τη θέση 3. Όχι φυσικά γιατί με το νέο σύστημα αξιολόγησης ο Ιταλός έχει καταποντιστεί στο νούμερο 1.040 της παγκόσμιας κατάταξης ανδρών (θέση εντελώς παραπλανητική), αλλά γιατί ο αρχηγός της εθνικής ομάδας είναι πολύ πιο έμπειρος και φαινόταν να έχει περισσότερες επιλογές στο παιχνίδι του. Στο υψηλό επίπεδο ωστόσο, δεν ξέρεις πώς μπορεί να εξελιχθούν τα πράγματα. Ο Παπαγεωργίου έχασε τον ρυθμό του μετά το νικηφόρο 1ο σετ και υπέπεσε σε πολλά λάθη. Επέτρεψε στον Μούτι (πρωταθλητή Ευρώπης το 2016 στο ομαδικό νέων) να βγάλει πιο επιθετικό παιχνίδι και τελικά γνώρισε την ήττα με 3-1.

Στο τέταρτο στη σειρά ματς κοντραρίστηκαν οι πρώτοι παίκτες των δύο ομάδων. Ο Γκιώνης είδε τον Στογιάνοφ ν’ αποδίδει εξαιρετικά και απέναντι στην άμυνα και ανέλαβε από την αρχή πολύ δύσκολο έργο. Έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 3οσετ όταν βρέθηκε μπροστά με 8-6, κάλυψε μικρό χάντικαπ στο 4ο σετ και ξαναπέρασε μπροστά, όμως στο τέλος λύγισε με 3-1. Ο Στογιάνοφ πήρε με καταπληκτικό ράλι το ισορροπημένο 1ο σετ, ο Γκιώνης  έκανε ιδανική αρχή στο 2ο σετ με 5-0 και το εκμεταλλεύτηκε όμως στο 3ο σετ έχασε σερί πόντους στο κρισιμότερο σημείο. Στο 4ο σετ μετέτρεψε το 1-4 σε 7-5 υπέρ του, ο Ιταλός ισοφάρισε και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Έλληνας άσος έκανε αβίαστο λάθος σε σπιν στο 9-9, ο Ιταλός έπαιξε τέλεια έναν πόντο διαρκείας κι έτσι γράφτηκε το τελικό αποτέλεσμα. Τέταρτος παίκτης της εθνικής μας ήταν ο Τάσος Ρηνιώτης.