Δύο στα δύο στο Μπουένος Άιρες και προκρίνεται με πρωτιά ο Σγουρόπουλος

Ημερομηνία:  08 Οκτωβρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Πρώτος στόχος επετεύχθη για τον Γιάννη Σγουρόπουλο στο Μπουένος Άιρες και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο. Για τη 2η αγωνιστική των γκρουπ του απλού, στο τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης των Ολυμπιακών Αγώνων νέων, έκαμψε τον Πανγκ Εν Κοέν από τη Σιγκαπούρη με 4-1 σετ και είχε διπλό όφελος.

Και την πρόκριση στο ταμπλό των «16» εξασφάλισε, αλλά και την πρωτιά στο 8ο γκρουπ, η οποία σαφώς αποτελεί θεωρητικό αβαντάζ για την κλήρωση στη φάση των νοκ άουτ. Το 8ο φαβορί του αγωνίσματος επικράτησε σε κλειστό ματς με το νούμερο 14 της παγκόσμιας κατάταξης νέων και είναι χαρακτηριστικό ότι τα τέσσερα από τα πέντε σετ έληξαν με οριακή διαφορά! Με τις δύο νίκες του ο δις πρωταθλητής Ευρώπης του απλού νέων έχει τώρα 4 βαθμούς και ό,τι κι αν γίνει αργότερα, στην τελευταία αγωνιστική του γκρουπ, θα μείνει στην κορυφή. Στη 01:45 της Τρίτης σε ώρα Ελλάδας αντιμετωπίζει τον Νιγηριανό Αρέζ Σολάνκε, ενώ ο Πανγκ και ο Γερμανός Σέντρικ Μέισνερ (που έχουν ηττηθεί από τον Σγουρόπουλο κι έχουν από μία νίκη στον Αφρικανό) παλεύουν την ίδια ώρα για τη 2η προνομιούχο θέση.

Ο Σγουρόπουλος (νούμερο 8 και στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) τέθηκε αντιμέτωπος μ’ έναν ακόμα αριστερόχειρα και πολύ αξιόλογο αθλητή. Ο Πανγκ είναι λίγες θέσεις χαμηλότερα από εκείνον στον πίνακα αξιολόγησης Under 18 κι έχει να επιδείξει πολλές επιτυχίες στην κατηγορία στα όπεν της διεθνούς ομοσπονδίας (I.T.T.F.). Το τελικό 4-1 ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ’ όσο μπορεί να σκεφτεί κάποιος, που δεν είδε τον αγώνα, καθώς ο Πανγκ προηγήθηκε και απείλησε πολύ και στα επόμενα σετ. Ουσιαστικά το παιχνίδι ήταν κι έναν ακόμα καλό τεστ για τον Σγουρόπουλο απέναντι σε εκπρόσωπο της Ασίας. Με ποιοτικό σερβίς, αποτελεσματικότητα στα ράλι και φυσικά δυνατή ψυχολογία πήρε …πολύ καλό βαθμό και δείχνει ικανός να φτάσει ψηλά και στο Ολυμπιακό τουρνουά.

Στο ισορροπημένο 1ο σετ ο Σγουρόπουλος είχε την ευκαιρία να προηγηθεί όταν βρέθηκε στο +3 με 8-5. Αργότερα έφτασε και στα σετ μπολ (10-8), όμως ο Ασιάτης είχε αντίδραση και πήρε το σετ στην παράταση. Διακυμάνσεις είχε και το 2ο σετ. Στο 9-9 ο πρωταθλητής μας είχε καλύτερες επιλογές και κατέκτησε εκείνος το σετ με οριακή διαφορά. Επιπλέον, δυνατή αρχή στο 3ο σετ τον έφερε στο 4-1. Διατήρησε την καλή απόσταση (6-3 και 7-4) και τελικά πήρε με διαφορά το προβάδισμα στα σετ. Συνεχίζοντας και τα καλά ποσοστά στα δικά του σερβίς πήγε στο +3 και στο 4ο σετ όταν προηγήθηκε 7-4. Σε εκείνο το σημείο ο αθλητής από τη Σιγκαπούρη βελτίωσε την υποδοχή του, πέρασε τις επιθέσεις του και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους πέρασε μπροστά. Όλα κρίθηκαν ξανά στις λεπτομέρειες κι ευτυχώς ο Σγουρόπουλος είχε και πάλι τον τελευταίο λόγο… Πόντο-πόντο πήγαιναν αρχικά οι αντίπαλοι και στο 5ο σετ. Ο Ελευσίνιος άσος πέρασε τις δυνατές επιθέσεις του σε κρίσιμα σημεία, έφτασε στα ματς μπολ και αξιοποίησε το δεύτερο για να γράψει το τελικό 4-1 (11-13, 11-9, 11-6, 12-10, 11-9).

Ο Πανγκ έχει τρεις υψηλές διακρίσεις τον τελευταίο χρόνο σε όπεν του World Junior Circuit. Τον Νοέμβριο του 2017 ήταν 2ος στο απλό στο τουρνουά νέων της Ινδίας, τον Αύγουστο του 2018 ήταν ξανά φιναλίστ στον τελικό του απλού στην Ταϊπέι, ενώ τον Ιούνιο του 2018 αναδείχτηκε νικητής του αγωνίσματος στα νησιά Κουκ.

Ο Σγουρόπουλος ολοκληρώνει αργά τη νύχτα, για ώρες Ελλάδας, τους αγώνες του στο 8ο γκρουπ. Στη 01:45 της Τρίτης αντιμετωπίζει τον Νιγηριανό Αρέζ Σολάνκε, που είχε κληρωθεί στα γκρουπ από την 4η σειρά των seeding (Νο 302 στην παγκόσμια κατάταξη νέων). Ο αγώνας διεξάγεται στο τραπέζι 1 και θα έχει ζωντανή μετάδοση στο ίντερνετ (https://www.ittf.com/buenos-aires-2018-youth-olympic-games-table-tennis-live-streaming/).

Ο Σολάνκε νωρίτερα, στο άλλο ματς της 2ης αγωνιστικής του γκρουπ, γνώρισε την ήττα από τον Γερμανό Σέντρικ Μέισνερ με 4-1 σετ (5-11, 11-8, 11-3, 11-5, 11-6). Ενημέρωση για τα αποτελέσματα, όπως και για την εξέλιξη των αγώνων οι φίλοι του αθλήματος μπορούν να βρίσκουν στο λινκ https://www.buenosaires2018.com/results/en/table-tennis/daily-schedule.htm?lng=en.