Στις θέσεις 1-16 των Ευρωπαϊκών Αγώνων ο Γκιώνης

Ημερομηνία:  24 Ιουνίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Ψηλά σε μία ακόμα μεγάλη διοργάνωση βρίσκεται ο Παναγιώτης Γκιώνης. Την Κυριακή (23/6) σημείωσε σπουδαία νίκη με 4-1 σετ κόντρα στον Άγγλο Λίαμ Πίτσφορντ και προχώρησε στη 16άδα του απλού στο τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης των Ευρωπαϊκών Αγώνων.

Ο Πίτσφορντ φιγουράρει στο νούμερο 15 της παγκόσμιας κατάταξης και ήταν 4ο φαβορί του ταμπλό! Ο Έλληνας άσος τον ξεπέρασε με εντυπωσιακή εμφάνιση και πλέον βάζει στόχο ακόμα καλύτερη θέση. Αύριο στις 18:00 θα επιδιώξει την είσοδο στα προημιτελικά απέναντι στον Κροάτη Τόμισλαβ Πουκάρ. Αν τα καταφέρει, τότε θα μπορεί να ονειρεύεται ακόμα και τις θέσεις των μεταλλίων, οι οποίες δίνουν πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020! Ο Γιάννης Σγουρόπουλος αποκλείστηκε στον γύρο των «32». Έκανε την προσπάθειά του αλλά δεν στάθηκε δυνατό ν’ αντισταθεί στην ανωτερότητα του σπουδαίου Γερμανού Ντιμίτρι Οβτσάροφ (3ο φαβορί) και ηττήθηκε με 4-0 σετ.

Για τον Γκιώνη (νούμερο 54 στον κόσμο) ήταν δεδομένο ότι θα έδινε μία ακόμα γερή αναμέτρηση με τον Πίτσφορντ, όπως έχει γίνει κι άλλες φορές στο κοντινό παρελθόν. Φύσει επιθετικός ο Άγγλος αποδίδει καλά με άμυνα και τα τελευταία χρόνια έχει κάνει άλματα στην παγκόσμια κατάταξη

Ο αθλητής του Κώστα Βατσακλή όμως προερχόταν από πολύ καλή αρχή με τον Μλαντένοβιτς, παράλληλα είχε πίστη στις δυνατότητές του και ήξερε ακριβώς ποια τακτική ν’ ακολουθήσει. Με ποιοτικές και βαθιές μπάλες, με καλές επιθέσεις και μπαλιές με διαφορετικά φάλτσα κυριάρχησε στα πρώτα σετ και προηγήθηκε 3-0.

Φυσιολογικά αντέδρασε ο Πίτσφορντ στο 4ο σετ, όμως ο Γκιώνης διατήρησε τον υψηλό ρυθμό και με αυτοπεποίθηση σ’ ένα ακόμα σετ, που πήγε στην οριακή διαφορά, έγραψε το τελικό 4-1, που τον έστειλε στον 4ο γύρο του τουρνουά. Τα σετ 11-6, 11-9, 12-10, 6-11 και 12-10. Ήταν μία ακόμα νίκη του σούπερ Γκιώνη κόντρα σε αθλητή της πρώτης 4άδας της Ευρώπης, αφού μέσα στο 2019 είχε κάμψει τον Σουηδό Ματίας Φαλκ μετέπειτα δευτεραθλητή κόσμου στο απλό ανδρών!

Ο Πίτσφορντ έχει πάρει 3η θέση στο ομαδικό με την Αγγλία σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα και Παγκόσμιο Κύπελλο, όπως και 3εςθέσεις σε World Tour και σε άνδρες και σε αγώνες κάτω των 21 ετών.

Νωρίς το βράδυ έδωσε τον δικό του αγώνα απέναντι σε φαβορί του τουρνουά ο Σγουρόπουλος (Νο 234). Έπαιξε ελεύθερα, προσπάθησε για το καλύτερο, όμως ο Ντιμίτρι  Οβτσάροφ ήταν ασυναγώνιστος. Μέσα στη σεζόν τον είχε αντιμετωπίσει στο Τσάμπιονς Λιγκ και είχε χάσει εύκολα και τελικά φάνηκε και σήμερα ότι δεν είχε τρόπο ν’ αντισταθεί πραγματικά στο πρώην νούμερο 1 του κόσμου. Ήταν ένα ακόμα παιχνίδι-εμπειρία πάντως, για τον 19χρονο πρωταθλητή Ευρώπης του απλού Νέων ανδρών, ο οποίος κρατά σίγουρα από το Μινσκ και τη μεγάλη νίκη με 4-2 στον 2ο γύρο ενάντια στον Τσέχο Πάβελ Σίρουτσεκ.

Στην αναμέτρηση με τον Γερμανό άσο ο Σγουρόπουλος είχε ευκαιρία να μειώσει σε 1-2 όταν προηγήθηκε 9-6 στο 3ο σετ, αλλά δεν την αξιοποίησε. Τα σετ 5-11, 3-11, 9-11 και 3-11.

Ο Οβτσάροφ ήταν ο νικητής των 1ων Ευρωπαϊκών Αγώνων το 2015 στο Μπακού. Στη μεγάλη καριέρα του έχει διακρίσεις απ’ όλα τα κορυφαία αγωνιστικά ραντεβού και, μεταξύ άλλων, 1η θέση σε Παγκόσμιο Κύπελλο, σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα σε διάφοραWorld Tour, σε Europe Cup και 3η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012 στο απλό, αλλά και χρυσά μετάλλια σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και ασημένια σε Παγκόσμια και σε Ολυμπιακούς Αγώνες στο ομαδικό. Σήμερα ο Οβτσάροφ είναι νούμερο 12 στο παγκόσμιο ranking list και 3 στο ευρωπαϊκό.