Άμεσος αποκλεισμός για Σγουρόπουλο στο τσεχικό όπεν από Κινέζο αθλητή

Ημερομηνία:  20 Αυγούστου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Τα εμπόδια από την Κίνα είναι πάντοτε πολύ ψηλά για τους Έλληνες διεθνείς απ’ όποιες ηλικίες κι από όποια σειρά δυναμικότητας, μεταξύ των πρωταθλητών της κυρίαρχης παρουσίας στην επιτραπέζια αντισφαίριση, κι αν προέρχονται.

Αυτό φάνηκε και σήμερα για τον Γιάννη Σγουρόπουλο στον 1ο προκριματικό γύρο του απλού ανδρών στο World Tour της Τσεχίας, που άρχισε στο Όλομουτς. Ο σημερινός πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία Κ21 ηττήθηκε με 4-0 σετ από τον Ζου Λινφένγκ και αποκλείστηκε άμεσα από τη συνέχεια. Το ότι ο 23χρονος Κινέζος βρίσκεται αυτόν τον μήνα στο νούμερο 517 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ δεν έχει τις περγαμηνές άλλων συμπατριωτών του δεν αποτυπώνει την αξία του. Στις πολλές στιγμές πίεσης από τον Σγουρόπουλο βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει, γενικά επέβαλλε το παιχνίδι του και νίκησε με ευρύ σκορ. Ο πρωταθλητής μας μπορούσε σίγουρα να γίνει πιο ανταγωνιστικός, ήταν κατά διαστήματα αρκετά καλός και σε κάθε περίπτωση βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα και τσεκάρει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα μέσα από τόσο δυνατά τεστ.

Την περασμένη βδομάδα ο Ζου μετείχε στο World Tour της Βουλγαρίας. Στο απλό προχώρησε με 4 νίκες στο κυρίως ταμπλό όπου αποκλείστηκε με 4-0 σετ από το 1ο φαβορί και μετέπειτα νικητή του τουρνουά, τον Ιάπωνα Τομοκάζου Χαριμότο. Οι εμφανίσεις του στη γειτονική μας χώρα αποτέλεσαν ξεκάθαρο σημάδι για την αξία του και πράγματι ο αριστερόχειρας αθλητής αποδείχτηκε πολύ δυνατός για τον Σγουρόπουλο.

Στο ματς του προκριματικού γύρου των «256, που μεταδόθηκε ζωντανά στο ίντερνετ, ο Ελευσίνιος πρωταθλητής έκανε ιδανικό ξεκίνημα όταν προηγήθηκε με 5-1. Δέχτηκε την ισοφάριση 7-7, αργότερα έσωσε στα σερβίς του δύο σετ μπολ από 8-10, αλλά τελικά έχασε το σετ στην παράταση. Στο 2ο σετ ο Κινέζος ξέφυγε με συνεχόμενους πόντους μετά το 3-3 και αξιοποίησε τη διαφορά.

Στο 3ο σετ το αρχικό 3-0 έγινε 4-9 για τον Λινφένγκ. Ο Σγουρόπουλος μείωσε σε 9-7, υποχρέωσε τον αντίπαλο να πάρει τάιμ άουτ και αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 9-9. Και πάλι όμως, έχασε στις λεπτομέρειες την ευκαιρία να πάρει το σετ και κάπου εκεί κρίθηκε ουσιαστικά το παιχνίδι. Μείωσε και στο 4ο σετ από 4-9, αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει την κατάσταση.

Γενικά είχε πρόβλημα στην υποδοχή και στο ανοιχτό παιχνίδι όταν ο Κινέζος τον πήγαινε πίσω με τις επιθέσεις του κι έστελνε την μπάλα σε δύσκολα σημεία. Από την άλλη εκμεταλλεύτηκε πολύ το σερβίς του, αλλά αυτό δεν έφτανε. Η εξέλιξη: 10-12, 5-11, 11-13 και 8-11.

Η παρουσία του Σγουρόπουλου στο όπεν της Τσεχίας συνεχίζεται αύριο με το διπλό ανδρών. Με τον Ρουμάνο συμπαίκτη του Κριστιάν Πλετέα κληρώθηκαν στον 1ο προκριματικό γύρο με τους Βραζιλιάνους Έρικ Τζούτι/Γκουστάβο Τσουμπόι. Ο αγώνας γίνεται το απόγευμα. Αν νικήσουν τότε στον καθοριστικό 2ο προκριματικό γύρο θ’ αντιμετωπίσουν τον νικητή από τον αγώνα Ντιμίτρι Οβτσάροφ/Ρικάρντο Γουόλτερ (Γερμανία)-Κιρίλ Γερασιμένκο/Αντρέας Λεβένκο (Καζακστάν/Αυστρία).