Αποκλείστηκε στα γκρουπ του Ευρωπαϊκού Τοπ 16 ο Γκιώνης

Ημερομηνία:  04 Φεβρουαρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Τον αποκλεισμό στα προκριματικά γκρουπ γνώρισε σήμερα ο Παναγιώτης Γκιώνης στο Ευρωπαϊκό Τοπ 16, που είναι σε εξέλιξη στην Αντίμπ της Γαλλίας. Έκανε την προσπάθειά του, αλλά έμεινε στην 3η θέση του 3ου γκρουπ με μία νίκη και δύο ήττες και έξω από την 8άδα της διοργάνωσης.

Μεγάλο ρόλο έπαιξε η οριακή ήττα του στο πρώτο παιχνίδι από τον Αυστριακό Στέφαν Φέγκερλ, ο οποίος πήρε τελικά τη 2η προνομιούχο θέση πίσω από τον νικητή του γκρουπ, τον Γερμανό Τίμο Μπολ. Ο Γκιώνης έκλεισε τα παιχνίδια του το βράδυ αντιμετωπίζοντας τον Μπολ, αλλά δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στην ανωτερότητά του (3-0). Την ίδια ώρα ο Φέγκερλ έκαμψε με 3-2 σετ τον Σουηδό Ματίας Κάρλσον (11-9 το 5ο σετ) και πέτυχε την καθοριστική δεύτερη νίκη του. Αν έχανε, τότε ο Γκιώνης θα έβγαινε ευνοημένος από τριπλή ισοβαθμία στους 4 βαθμούς, όμως δεν τον βοήθησε η τύχη… Στα γκρουπ είχε μείνει και στο αντίστοιχο event του 2016.

Στην εναρκτήρια αγωνιστική των γκρουπ ο Γκιώνης (νούμερο 14 σήμερα στην ευρωπαϊκή κατάταξη) συνάντησε τον Αυστριακό Στέφαν Φέγκερλ (Νο 6). Τον είχε νικήσει στην τελευταία συνάντησή τους, που ήταν σε διασυλλογικό επίπεδο όταν ο ίδιος αγωνιζόταν στη γαλλική Ανζέ, αλλά δεδομένα ο αγώνας θα είχε μεγάλη δυσκολία. Αποδείχτηκε και στην πράξη αυτό με τον πρωταθλητή Ευρώπης του διπλού ανδρών το 2015 να απαντά δυναμικά στο 1ο σετ του Γκιώνη και να επικρατεί στην παράταση του 3ου σετ. Ο Έλληνας διεθνής έπαιξε πολύ σταθερά σε άμυνα και επίθεση στο 4ο σετ, το πήρε με διαφορά, αλλά κάμφθηκε οριακά στο 5ο σετ. Ήταν στο 8-9, ισοφάρισε και έχασε δύο πόντους σε μεγάλα ράλι με τον τελευταίο να είναι «σόρι» (τυχερός πόντος δηλαδή). Η εξέλιξη 11-7, 5-11, 10-12, 11-5 και 9-11.

Ο Γκιώνης παρέμεινε στο παιχνίδι της πρόκρισης μετά το δεύτερο παιχνίδι όπου είχε τον πρώτο λόγο εναντίον του Σουηδού Ματίας Κάρλσον (Νο 12). Όχι μόνο γιατί σταθερά είχε θετικά αποτελέσματα απέναντί του στις τελευταίες αναμετρήσεις, αλλά και γιατί ο υψηλόσωμος Σκανδιναβός με το κομπίνα-λάστιχο στο forehand δεν διακρίνεται για τις επιδόσεις του απέναντι στην άμυνα. Πράγματι ο αθλητής του Κώστα Βατσακλή πήρε τον έλεγχο, είχε διεξόδους στο παιχνίδι του Κάρλσον και επιβλήθηκε με 3-0. Και το 2ο και το 3ο σετ κρίθηκαν με οριακό σκορ, μάλιστα προς το φινάλε ο Γκιώνης έχασε τέσσερα ματς μπολ στο 10-6 για να επικρατήσει τελικά με 13-11. Η εξέλιξη: 11-5, 11-9 και 13-11.

Το βράδυ ο «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης του απλού ανδρών το 2013 αντιμετώπισε τον εξάκις πρωταθλητή του αγωνίσματος Τίμο Μπολ (Νο 3). Ο βαθμός δυσκολίας ανέβηκε κι άλλο σε εκείνο το σημείο όχι μόνο γιατί δεν έχει νικήσει ποτέ τον Γερμανό σταρ (και συμπαίκτη του για μία διετία στην Μπορούσια Ντίσελντορφ), που παίζει εξαιρετικά με τους αμυντικούς, αλλά και γιατί υπήρχε η πίεση για τη νίκη με βάση τα βαθμολογικά δεδομένα. Όντως ο Μπολ κυριάρχησε, δεν άφησε τον Γκιώνη να κάνει το παιχνίδι του και πήρε τη νίκη με 3-0. Ο 37χρονος διεθνής μας δημιούργησε προϋποθέσεις για να πάρει το 3ο σετ όταν προηγήθηκε 6-3, όμως γρήγορα βρέθηκε πίσω με 7-8 και δεν μπόρεσε να γυρίσει την κατάσταση (6-11, 6-11, 7-11).

Μετά το τέλος του αγώνα περίμενε το αποτέλεσμα του Φέγκερλ. Ο Αυστριακός ήταν μπροστά με 2-0 σετ του Μ. Κάρλσον, αλλά δέχτηκε την ισοφάριση. Στο καθοριστικό 5ο σετ ο Φέγκερλ επικράτησε οριακά με 11-9, με τον Σουηδό να μην επηρεάζεται από το γεγονός ότι δεν είχε ελπίδες πρόκρισης και να κυνηγά τη νίκη μέχρι το τέλος. Αν νικούσε ο Κάρλσον τότε η τριπλή ισοβαθμία στους 4 βαθμούς θα έστελνε τον Γκιώνη στα προημιτελικά.