Πρώτη νίκη για Αγγελάκη στην πολωνική λίγκα, κορυφή η Ντόμπρε της Παρίδη στην Τσεχία

Ημερομηνία:  22 Σεπτεμβρίου 2020 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Στο πρώτο κομμάτι της περιόδου 2020-2021 οι υποχρεώσεις σε ξένα διασυλλογικά πρωταθλήματα εξακολουθούν να είναι αυτές, που βάζουν πάλι σε αγωνιστικό ρυθμό τους Έλληνες διεθνείς της επιτραπέζιας αντισφαίρισης και τα τελευταία νέα είναι επίσης ενδιαφέροντα.

Στη Σούπερ κατηγορία ανδρών της Πολωνίας κατ’ αρχάς, οι διαδοχικοί αγώνες βοηθούν τον Κωνσταντίνο Αγγελάκη να προσαρμοστεί γρήγορα στο νέο του περιβάλλον και με την ομάδα του, τη Ζάμος, σημείωσε την παρθενική ατομική του νίκη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Στην ίδια διοργάνωση είναι ιδανικό το ξεκίνημα του Παναγιώτη Γκιώνη. Μετά τις δύο νίκες στη φετινή του πρεμιέρα, είχε θετικό αποτέλεσμα και στο ντέρμπι με την Ντζιάλντοβο και η Μπογκόρια κρατά το απόλυτο των νικών έπειτα από τρεις αγώνες. Στην Τσεχία η 1η εθνική κατηγορία των γυναικών έκανε έναρξη με δύο αλλεπάλληλες αγωνιστικές και η Κωνσταντίνα Παρίδη συνέβαλε με αξιόλογες εμφανίσεις στις ισάριθμες νίκες της Ντόμπρε, στην οποία θ’ αγωνιστεί αποκλειστικά αυτή τη σεζόν.

Στην Πολωνία η Ζάμος φιλοξένησε την 3S Πολόνια Μπίτομ και με σκορ 3-2 πέτυχε την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Αγγελάκης αγωνίστηκε σαν 1ος παίκτης της ομάδας και στο εναρκτήριο ματς επικράτησε του Πολωνού Φιλίπ Σουμάνσκι με 3-0 σετ. Στο 4ο στη σειρά ματς ο 23χρονος αμυντικός λύγισε στα δύο σετ από έναν ακόμη πολύ ικανό Πολωνό, τον Ρόμπερτ Φλόρας. Ο αγώνας κρίθηκε στο διπλό με τους Πάβελ Κοζιόλ και Μαρσίν Λίτβινιουκ της Ζάμος να παίρνουν τη νίκη με 2-0.

Η Μπογκόρια αντιμετώπισε στην έδρα της τη Ντζιάλντοβο, μία από τις διεκδικήτριες του τίτλου και την κατέβαλλε με 3-1. Ο Γκιώνης τοποθετήθηκε αυτή τη φορά στη θέση 2 της ομάδας του κι έδωσε ένα παιχνίδι. Πραγματοποίησε νέα καλή εμφάνιση κι έκαμψε τον Κροάτη Αντρέι Γκάσινα με 3-1 σετ σε απολύτως ισορροπημένο ματς. Ο Πολωνός Μάρεκ Μπαντόφσκι σημείωσε δύο νίκες και ενδεικτικό της αμφίρροπης κόντρας είναι κι ότι στον 4ο επί μέρους αγώνα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα νικώντας με 2-1 και 12-10 στο 3ο σετ τον Γκάσινα.

Στην Τσεχία η Ντόμπρε άρχισε τη φετινή δράση στην κορυφαία κατηγορία με δύο δύσκολα εντός έδρας παιχνίδια. Αρχικά ξεπέρασε την Σπορτ ST Οστράβα με 6-4 και στη συνέχεια την SKST Χαβίροφ με 6-3. Συνολικά 15 είναι οι συμμετοχές στη λεγόμενη Extraliga και η Ντόμπρε βρίσκεται στην κορυφή μαζί με άλλες τέσσερις ομάδες. Σε αγώνες με υψηλό αγωνιστικό επίπεδο η Παρίδη βοήθησε τη νέα της ομάδα κάνοντας από 1 νίκη στους συγκεκριμένους αγώνες. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας του διπλού γυναικών υπέστη και τέσσερις ήττες, ωστόσο οι περισσότερες ήταν στις λεπτομέρειες και τα πέντε σετ.

* Συμμετοχή στις National κατηγορίες της Γαλλίας έχει και αυτή τη χρονιά ο Παναγιώτης Αλεξανδρόπουλος. Συνεχίζει στην Ποντουάζ Σερζί 2, που είναι στο 13ο γκρουπ της National 3 κι έχει συμπαίκτη τον Γεράσιμο Χατζηλυγερούδη. Μάλιστα, όπως ο συμπαίκτης του, σημείωσε κι εκείνος δύο ατομικές νίκες στην επικράτηση επί της Νεβ Μεζόν 2 με 8-1 στην 1η αγωνιστική.