Πρώτη νίκη για Ρηνιώτη στη φετινή Α1 της Ιταλίας

Ημερομηνία:  26 Ιανουαρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Στους πρώτους επίσημους αγώνες τους για το νέο έτος Έλληνες «ξενιτεμένοι» στην επιτραπέζια αντισφαίριση είχαν δράση και μέσα στο Σαββατοκύριακο.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος και η Κατερίνα Τόλιου αγωνίστηκαν το Σάββατο στις κορυφαίες κατηγορίες σε Γερμανία και Ιταλία αντίστοιχα και ο Τάσος Ρηνιώτης μετείχε προχτές στη 2η αγωνιστική, επίσης της ιταλικής Α1. Οι ομάδες τους υπέστησαν ήττες, πάντως η καλή είδηση είναι ότι άνοιξε γρήγορα …λογαριασμό στη φετινή 1η κατηγορία της Ιταλίας ο Ρηνιώτης. Για τη 15η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα η Γκρενζάου του Σγουρόπουλου γνώρισε νέα ήττα και παραμένει τελευταία και σε θέσεις υποβιβασμού. Στην Ιταλία η Εσπεντίτο του Ρηνιώτη στους άνδρες και η Νορμπέλο της Τόλιου στις γυναίκες έχουν πια από 2 ήττες σε ισάριθμους αγώνες και αναζητούν ακόμα τους πρώτους βαθμούς.

Στην Α1 ιταλική κατηγορία των ανδρών η Εσπεντίτο έδωσε τον δεύτερο αγώνα της και γνώρισε, ως φιλοξενούμενη, την ήττα με 4-1 από τη Βερτζουόλο. Ο Ρηνιώτης ήταν εκείνος, που σημείωσε το μοναδικό θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα από τη Νάπολη. Σε ντέρμπι με τον Ιταλό Αντρέα Πούπο επικράτησε με 3-2 σετ και προσωρινά «έβαλε» ξανά στο ματς την Εσπεντίτο μειώνοντας σε 2-1. Να σημειωθεί ότι στο καθοριστικό 5ο σετ ο πρωταθλητής Ελλάδας του 2017 έχασε 4 ματς μπολ, αργότερα έσωσε ένα και τελικά επικράτησε με 15-13!

Στην Α1 κατηγορία των γυναικών η Νορμπέλο έχασε στην έδρα της 4-1 από την Μπανιολέζε. Η Τόλιου αγωνίστηκε στο 3ο επί μέρους ματς, έδωσε γερή αναμέτρηση με την Τιαν Γινγκ, αθλήτρια κινεζικής καταγωγής και κάμφθηκε με 3-1 σετ.

Στην Μπουντεσλίγκα η Γκρενζάου δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στην ανωτερότητα της Οχσενχάουζεν και ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-0. Από τη θέση 1 της ομάδας του ο Σγουρόπουλος αντιμετώπισε δεύτερη φορά φέτος τον σπουδαίο Γάλλο Σιμόν Γκοζί  και κάμφθηκε με 3-0 σετ. Μεταξύ άλλων διακρίσεων ο Γκοζί είναι δευτεραθλητής Ευρώπης στο απλό ανδρών το 2016, επίσης 2ος στο ομαδικό των Ευρωπαϊκών Αγώνων του 2015 και 3ος στο απλό στους Ολυμπιακούς Αγώνες νέων του 2010. Η Γκρενζάου βρίσκεται στην 11η θέση της κατάταξης με μόλις 2 βαθμούς μαζί με τη Χόμπουργκ. Για τη 16η αγωνιστική συναντά μεθαύριο εκτός έδρας την Ποστ Μουλχάουζεν.