Μπήκε σε …μπελάδες η Μπογκόρια του Γκιώνη

Ημερομηνία:  09 Απριλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Μπήκε στα πλέι οφ της πολωνικής λίγκας επιτραπέζιας αντισφαίρισης με την υπεροχή της πρώτης ομάδας στην κανονική διάρκεια, αλλά η πρόκρισή της στον τελικό γίνεται δύσκολη υπόθεση.

Για την Μπογκόρια ο λόγος, το κλαμπ του Παναγιώτη Γκιώνη, το οποίο ηττήθηκε χτες βράδυ με 3-2 στο Γκντανσκ από την τοπική Μπάλτα στους πρώτους ημιτελικούς της έξτρα διαδικασίας. Ο κορυφαίος Έλληνας άσος ήταν άψογος με δύο νίκες, όμως η ομάδα του δεν απέφυγε την ήττα και τώρα θα πρέπει να επικρατήσει με καλύτερο σκορ αύριο στον δεύτερο αγώνα, που θα είναι εντός έδρας. Για να περάσει στον τελικό χρειάζεται να νικήσει είτε με μικρότερο σκορ από το 3-2 (3-1, 3-0) είτε με 3-2 και να έχει καλύτερο απολογισμό στα συνολικά σετ των δύο αναμετρήσεων. Αξιοσημείωτο ότι έχασε το θεωρητικό φαβορί και στον άλλο ημιτελικό. Η Ντζιάλντοβο, που είχε κατακτήσει τη 2η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, έχασε στον πρώτο αγώνα από τη Γιάροσλαβ με 3-1.

Τα πλέι οφ αφορούσαν στην πρώτη 6άδα με την Μπογκόρια και τη Ντζιάλντοβο να προκρίνονται απευθείας στα ημιτελικά, επειδή είχαν καλύψει τις δύο πρώτες θέσεις στη regular season. Η Μπογκόρια πήγε στην Πομερανία χωρίς τον τραυματία Μάρεκ Μπαντόβσκι. Με τον Πολωνό στη σύνθεσή της επιβλήθηκε δύο φορές φέτος της Μπάλτα Γκντανσκ (3-1 και 3-0), αλλά χτες φαίνεται ότι επηρέασε η απουσία του και ήρθε η ήττα με 3-2. Ως 1ος παίκτης της Μπογκόρια ο Γκιώνης έκανε το καλύτερο δυνατό και σημείωσε δύο νικηφόρα αποτελέσματα απέναντι σε Πολωνούς αθλητές. Αρχικά επιβλήθηκε του Τόμας Τόμαζουκ με 3-0 σετ και ισοφάρισε σε 1-1 κι αργότερα του Πάτρικ Τσονόβσκι με 2-0 για να ισοφαρίσει εκ νέου σε 2-2. Στο διπλό ο Τσέχος Πάβελ Σίρουτσεκ και ο Πολωνός Μίλος Ρεντίμσκι κάμφθηκαν οριακά με 2-1 σετ (11-9 το 3ο) και διαμορφώθηκε το τελικό σκορ υπέρ της Μπάλτα. Στα σετ πάντως, υπήρξε απόλυτη ισορροπία. Από 8 πήραν οι δύο ομάδες (από 1 ήττα με 3-1 σετ είχαν Ρεντίμσκι και Σίρουτσεκ) κι αυτό ευνοεί την Μπογκόρια εν όψει της καθοριστικής ρεβάνς, που θα διεξαχθεί αύριο το απόγευμα στο Γκρότζισκ.

Στον άλλο ημιτελικό η Γιάροσλαβ κατέβαλλε στην έδρα της 3-1 τη Ντζιάλντοβο με τον Ουκρανό Κου Λέι, τον Πολωνό Πάβελ Τσμίελ και τον Ινδό Σατιγιάν Γκνανασεκαράν να πετυχαίνουν από μία νίκη. Για τους φιλοξενούμενους είχε κάνει το 0-1 ο Πολωνός Γιάκαμπ Ντίζας. Ο επαναληπτικός στο Ντζιάλντοβο θα γίνει την προσεχή Κυριακή. Οι νικητές των ημιτελικών θα προχωρήσουν στον μεγάλο τελικό, για τον οποίο η πολωνική ομοσπονδία δεν έχει ανακοινώσει ακόμα πότε θα διεξαχθεί.

* Το World Table Tennis ανακοίνωσε επίσημα σήμερα ότι τα προγραμματισμένα τουρνουά στην Κίνα με την επωνυμία WTT China Hub μετατίθενται για μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Οι εκδηλώσεις αυτές αποτελούν μέρος της νέας δομής του WTT Series και ο νέος φορέας της Διεθνούς Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης και η κινεζική ομοσπονδία συνεργάζονται στενά με τις κινεζικές κυβερνητικές αρχές για ν’ αρχίσουν αυτό το νέο κεφάλαιο για το άθλημα (στα πρότυπα του Middle East Hub, που είχε γίνει τον περασμένο μήνα στο Κατάρ). Η απόφαση να γίνει το China Hub μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες λήφθηκε από κοινού, παρόλο που η Κίνα είχε επιβεβαιώσει ότι θα είναι σε θέση να φιλοξενήσει εκδηλώσεις WTT από τον Ιούνιο. «Πιστεύουμε ότι, λαμβάνοντας υπόψη τις τρέχουσες συνθήκες με την πανδημία, είναι η πιο δίκαιη και ασφαλέστερη απόφαση για τους παίκτες μας. Προετοιμάζονται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και κινούνται παγκοσμίως μέσα στην αβεβαιότητα βλέποντας τους περιορισμούς γύρω από τα ταξίδια, τις προπονήσεις και τους αγώνες. Η ευημερία όλων εκείνων που ασχολούνται με το άθλημά μας παραμένει η πρώτη μας προτεραιότητα», αναφέρει η ανακοίνωση του WTT.