Με το δεξί στα πλέι οφ της τσέχικης λίγκας η Ντόμπρε της Παρίδη

Ημερομηνία:  02 Μαϊος 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Με θετικό τρόπο άρχισε τους αγώνες της στα πλέι οφ της τσέχικης λίγκας γυναικών η Ντόμπρε της Κωνσταντίνας Παρίδη.

Με την 3η θέση από την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος αντιμετωπίζει με πλεονέκτημα έδρας τη Μοράβσκι Κρούμλοφ, που είχε πάρει την 6η θέση και προχτές τη νίκησε ως γηπεδούχος με 5-2. Με μία ακόμη νίκη περνάει στα ημιτελικά της διαδικασίας και στην περίπτωση που ισοφαριστεί σε 1-1, θα δώσει στην έδρα της το τελευταίο και καθοριστικό ματς. Μαζί με την ομάδα έκανε πολύ δυνατή αρχή στα πλέι οφ και η πρωταθλήτρια Ελλάδας του διπλού γυναικών. Με σταθερά καλή απόδοση η …Παρίντιοβα, όπως αναφέρεται στα σχετικά ρεπορτάζ της ομοσπονδίας της Τσεχίας, επικράτησε και στα δύο ατομικά παιχνίδια της, μάλιστα κατέβαλλε και την έμπειρη Χαραμπάζοβα, η οποία σημείωσε για τη Μοράβσκι τη μία από τις δύο επί μέρους νίκες. Ο δεύτερος αγώνας είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Παρασκευή 7 του μήνα.

Η Ντόμπρε ήταν το φαβορί στην προχτεσινή αναμέτρηση και το επιβεβαίωσε με την Παρίδη και τη Ζντένα Μπλάσκοβα. Στο τελικό 5-2 η τελευταία πέτυχε τρεις νίκες χωρίς να χάσει σετ. Η αθλήτρια της εθνικής μας ομάδας γυναικών έκαμψε αρχικά τη Λένκα Χαραμπάζοβα με 3-1 σετ και στη συνέχεια τη Νικίτα Πετρόβοβα με το ίδιο σκορ.

Στην έδρα της Μοράβσκι θα γίνει ο δεύτερος αγώνας στις 7 του μήνα κι αν η Ντόμπρε δεχτεί την ισοφάριση τότε η σειρά θα επιστρέψει στο δικό της «σπίτι» για τον καθοριστικό τρίτο αγώνα την Κυριακή 9 Μαΐου.