Εξι μετάλλια στη Σερβία για τους Ελληνες Πυγμάχους

Ημερομηνία:  21 Νοεμβρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πυγμαχία

Με έξι μετάλλια στις αποσκευές θα επιστρέψει η ελληνική αποστολή από το διεθνές τουρνουά Πυγμαχίας Memorualni Turnir "Momcilo Mosa Savic" που διεξήχθη στη Σερβία. Οι Ελληνες πρωταθλητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης με αποτέλεσμα να... σαρώσουν τα μετάλλια.

Η Ελλάδα κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια, δύο ασημένια κι ένα χάλκινο, ενώ ταυτόχρονα ο Μιχάλης Τσαμαλίδης αναδείχθηκε καλύτερος Πυγμάχος της διοργάνωσης!

Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι: Γιώργος Πλέας (57κ.), Παναγιώτης Κωστούρος (60κ.), Μιχάλης Τσαμαλίδης (80κ.). Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι: Κώστας Δρίζος (63κ.), Κώστας Βασιλειάδης (75κ.), ενώ το χάλκινο μετάλλιο φόρεσε στο στήθος ο Ζαχαρίας Λαγούδης (71κ.).

Οι Έλληνες πρωταθλητές είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν σε ένα ιδιαίτερα δύσκολο τουρνουά και να αποδείξουν ότι βρίσκονται σε πολύ καλό επίπεδο.