Το μήλο έπεσε κάτω από τη μηλιά!

Ημερομηνία:  22 Μαϊος 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Σκοποβολή

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκοποβολής Πυροβόλων Όπλων για μητέρα και γιο Κασούμη.

Η Άγη Κασούμη πήρε για…40η χρονιά (!) το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο Σπορ Πιστόλι Γυναικών με 29 επιτυχίες στις 35 βολές, θέτοντας έτσι υποψηφιότητα για Ρεκόρ Γκίνες  και, παράλληλα, ο γιος της Δημήτρης Μάνος – Κασούμης κέρδισε τη 2η θέση στην ατομική κατάταξη στο Πιστόλι Ταχύτητας Εφήβων με 5 επιτυχίες στις 50 βολές και την 1η θέση στην ομαδική κατάταξη με τον σύλλογο «ΑΓΗ ΚΑΣΟΥΜΗ Ε.Α.Σ.Ο.» και τους Γιώργο Μαυρίδη και Χρήστο Βακιρτζή με 1378 βαθμούς.

Για τον 15χρονο Δημήτρη Μάνο – Κασούμη το ταλέντο στην σκοποβολή ήταν μάλλον αναμενόμενο καθώς σκοπεύει από…κούνια ή και…ακόμη νωρίτερα!  Αν και αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο του νεαρού Δημήτρη, είχε «κατακτήσει» και κάποια άλλα…15 χρόνια πριν όταν η Πρωταθλήτριά μας Άγη Κασούμη, αν και έγκυος στον Δημήτρη, συμμετείχε κανονικά σε αγώνες, προσθέτοντας μερικά χρυσά μετάλλια ακόμη στην πλούσια συλλογή της.