Γκιορ 2018: Πέμπτη θέση για τον Κελεπούρη, στον ημιτελικό των 110 μ. εμπ. Καμαρινός και Τοτολίδης

Ημερομηνία:  06 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Άνθιμος Κελεπούρης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 στο Γκιορ της Ουγγαρίας.

Ο αθλητής μας τερμάτισε στην πέμπτη θέση, ανάμεσα σε 20 αθλητές, που πήραν θέση εκκίνησης με 45.50.23, επίδοση κοντά στο ατομικό του 45.28.37. Ο αθλητής του Νίκου Κελεπούρη από την αρχή της κούρσας προσπάθησε να διατηρηθεί στο προπορευόμενο γκρουπ, μάλιστα για κάποιες στροφές ήταν εκείνος που μπήκε μπροστά και έδωσε ρυθμό , ενώ κατάφερε να αντέξει στο ρυθμό μέχρι το τέλος. Ο αθλητής αρχικά τερμάτισε έκτος, ωστόσο μετά από ακύρωση αθλητή ανέβηκε στην πέμπτη θέση.

Ιταλική υπόθεση ήταν η κορυφή, αφού το οι Φινοσίτι (45.01.33) και Αντρέι (45.03.50) βρέθηκαν στην πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα, ενώ ο Γάλος Ματέο Ντουκ ήταν τρίτος με 45.03.69.

"Έκανε πολύ καλό αγώνα και κατάφερε να τερματίσει ψηλά στην κατάταξη. Οι συνθήκες ήταν δύσκολες, καθώς είχε ζέστη και αυτό ανάγκασε τους αθλητές να πάνε αργά στους πρώτους γύρους. Είματσε ιδιαίτερα χαρούμενοι για τις επιτυχίες του βάδην στη διοργάνωση, αλλά και για την γενικότερα καλή παρουσία της ομάδας μας στο Ευρωπαικ΄΄ο Πρωτάθλημα", είπε ο Νίκος Κελεπούρης.

Ο Ηλίας Τοτολίδης και ο Γιάννης Καμαρινός αγωνίστηκαν στον προκριματικό των 110 μ. εμπ. και κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τον απογευματινό ημιτελικό.

Ο Τοτολίδης έτρεξε στην πρώτη σειρά και παρά το γεγονός ότι δέχθηκε κίτρινη κάρτα στην εκκίνηση, κατάφερε να μείνει ψύχραιμος και τελικά να τερματίσει δεύτερος στη σειρά του σε 13.99 (2,4). Λίγο αργότερο ο Γιάννης Καμαρινός τερμάτισε τέταρτος σε 13.93 (1.7), στκαι πήρε και αυτός την απευθείας πρόκριση για τον ημιτελικό.

Ο Καμαρινός προκρίθηκε με την 12η επίδοση και και ο Τοτολίδης με την 15η. Με το μήκος συνεχίστηκε το έπταθλο των κοριτσιών, με την Μαργαρίτα Τσουκαλά να "προσγειώνεται" στα 5,19 μ. (1,9). Η αθλήτρια μας βρίσκεται στην 16η θέση με 3.629 βαθμούς.