Γκιορ 2018: Σάντας και Χύτας στον τελικό του επί κοντώ, η Δόση στου ύψους

Ημερομηνία:  06 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Ο Αντώνης Σάντας και ο Σωτήρας Χύτας προκρίθηκαν στον τελικό του επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Γκιορ.

Οι δύο επικοντιστές κατάφεραν να πετύχουν τον αρχικό τους στόχο και με 4,80 μ. πήραν την πρόκριση για τον αγώνα της Κυριακής.

Ο Σάντας ξεπέρασε με την πρώτη τα 4,40 μ., 4,55 μ., 4,70 μ. και 4,80 μ., ενώ ο Χύτας πέρασε με την πρώτη  τα 4,40 μ. και 4,55 μ., με την δεύτερη τα 4,70 μ. και με την τρίτη τα 4,80 μ. και ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ. Συνολικά 13 αθλητές ανέβηκαν πάνω από τα 4,80 μ. κι έτσι ο πήχης δεν χρειάστηκε να φτάσει στα 5,00 μ., που ήταν και το όριο για τον τελικό.

Καλή παρουσία έκανε ο Θοδωρής Ζιώγας στον προκριματικό της σφυροβολίας, ωστόσο δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό. Ο νεαρός αθλητής κυνήγησε την μεγάλη βολή έως το τέλος κι ετσι στην τρίτη του προσπάθεια πέτυχε 68,94 μ., που ήταν η καλύτερη από τις τρεις βολές του (67,12 μ., 67,50 μ.). Ο αθλητής μας, ο οποίος ταξίδεψε με 69,35 μ. κατέλαβε την 14η θέση, ενώ για να προκριθεί στον τελικό ήθελε βολή πάνω από τα 69,58 μ., που πέτυχε ο 12ος του προκριματικού.

Η Παναγιώτα Δόση είναι δίχως αμφιβολία ένα από τα φαβορί για μια καλή εμφάνιση στον τελικό του ύψους. Η 17χρονη πρωταθλήτρια μας έκανε σήμερα το πρώτο βήμα διάκρισης στο 2ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, αφού προκρίθηκε και μάλιστα εύκολα στον τελικό της Κυριακής.

Η αθλήτρια από την Κέρκυρα επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα της χαμηλά στα 1,64  μ. και μέχρι το 1,77 μ., όπου και ολοκληρώθηκε ο αγώνας δεν είχε καμία χαμένη προσπάθεια.

Η Δόση έδειξε να έχει αφήσει πίσω της τον τραυματισμό που την κράτησε πίσω σε σχέση με τον αρχικό προγραμματισμό και σε θέση να διεκδικήσει ακόμη και θέση στο βάθρο.

Το επίπεδο του αγώνα θα είναι υψηλό δεδομένο του ότι το φαβορί για το χρυσό είναι η 17χρονη Γιάροσλαβ Μάχουτσιχ με ρεκόρ 1,93 μ. από τον Ιούνιο, ενώ ξεχωρίζει ακόμη η Ρωσίδα Μάρια Κοχάνοβα με 1,84 μέτρα, ύψος που έχει περάσει και η συμπατριώτισσα της Αντελίνα Χαλίκοβα. Την πρόκριση για τον τελικό πήραν συνολικά 13 αθλήτριες, που ξεπέρασαν το 1,77 μέτρα.