Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων Α/Γ: Έντονος συναγωνισμός και καλές επιδόσεις

Ημερομηνία:  29 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Με αρκετές καλές επιδόσεις, πολλά ατομικά ρεκόρ ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του Πρωταθλήματος Νέων Α/Γ στο ΕΑΚ Λάρισας. Πολλοί ήταν επίσης αυτοί που υπερασπίστηκαν και κράτησαν τον τίτλο τους ενώ για πολλούς επίσης ήταν η τελευταία τους αγωνιστική δραστηριότητα και πλέον βρίσκονται σε... διακοπές.

Οι καλές επιδόσεις στη σφαιροβολία νέων ανδρών ήταν αναμενόμενες αφού συμμετείχαν οι κορυφαίοι στο αγώνισμα. Ο "χάλκινος" παγκόσμιος πρωταθλητής, Οδυσσέας Μουζενίδης με βολή στη 2η προσπάθεια 19.46μ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο συνεχίζοντας τις πολύ καλές επιδόσεις. Ο αθλητής βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποιο ήταν 18,72 μ. από τον περασμένο Μαιο, αλλά και το Πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων με την βαριά σφαίρα.

Ο Τάσος Λατιφλάρι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με επίδοση 19.45μ ενώ ο περσινός πρωταθλητής Κυριάκος Ζώτος το χάλκινο μετάλλιο με 18.29μ.

Πρώτο αγώνισμα ήταν τα  100μ εμπόδια νέων γυναικών στο οποίο νικηνική αναδείχτηκε η Αναΐς Καραγιάννη (ΓΣ Κηφισιάς) με 14.06. Στην δεύτερη θεση ήταν η Αννα Δημητριάδου 14.34 και τρίτη η Κλεάνθη Σάντα 14.52.

Κούρσα των ατομικών ρεκόρ τα 110μ εμπόδια νέων ανδρών όπου οι τρεις πρώτοι βελτίωσαν τα ρεκόρ τους. Ο Χαράλαμποος Λύρης (ΟΣΦΠ) ήταν νικητής στα 110μ εμπόδια νέων ανδρών με ατομικό ρεκόρ 14.40.μετά το 14.55 που είχε σημειώσει στον προκριματικό.Την τριάδα συμπλήρωσαν ο Αλέξανδρος Περιστέρης με 14.57 (ατ. ρεκ) και ο Βαλεντίνος Γουλάρας 14.72 (ατ ρεκ)

Εντονος συναγωνισμός στα 100μ νέων γυναικών σε όλη την διαδρομή μεταξύ Ολυμπίας Μπέκου-Φέρρες και Παναγιώτας Ταμπούρη με την πρώτη να αναδεικνύεται νικήτρια με 12.16 και την Ταμπούρη στην δεύτερη θέση με 12.20 ενώ η Βάγια Δάμπλια πήρε την τρίτη θέση με 12.41.

Στο 10άρι των νέων ανδρών πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Γιάννης Βοσκόπουλος με επίδοση 10.73 (-1,5 άνεμος) ενώ το πρωί στον προκριματικό είχε βελτιώσει το ατομικό του ρεκόρ με 10.58.δεύτερος τερμάτισε ο  Σωτήρης Γκαραγκάνης 10.76 και στην τρίτη θέση ο Σωτήρης Κομιανός Γραβάνης με 10.84.

Εντονος συναγωνισμός στο τριπλούν μεταξύα Δημήτρη Μονόπωλη και Νίκου Ανδρικόπουλου. Τελικά πρωταθλητής με άλμα στα 16.53 και ατομικό ρεκόρ (προγ 16.17) αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μονόπωλης. Ατομικό ρεκόρ όμως πέτυχε και ο δεύτερος Νίκος Ανδρικόπουλος με 16.47μ. (προηγ 16.15) ενώ τρίτος αναδειχτηκ ο Θανάσης Παπαδόπουλος με 15.71 μέτρα.

Συντηριτική κούρσα για την Δέσποινα Μουρτά που τερμάτισε σε 54.40 κερδίζοντας το πρωτάθλημα για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Στη δεύτερη θεση η Βαρβάρα Γρίλου με 54.80 και το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Δήμητρα Τσιώπου με 55.84.

Μοναχική κουρσα για τον Κώστα Κουτσούκη που έτρεχε με αντίπαλο το χρονόμετρο ο οποίος κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό του σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ με 47.76 (προηγ 47 94).  ο Χρήστος Κοτίτσας πήρε την δεύτερη θέση με 48,78 κι τρίτος ο Ανδρέας Χριστοφόρου 49.18.

Τρίτο συνεχόμενο χρυσό για την Κωνσταντίνα Σπανουδάκη στη δισκοβολία με βολή στα 40.71μ, στο ύψος νικήτρια η Ιωάννα Ζάκκα με 1.77μ. ενώ στα 1.500μ η Ζωή Ανίτα Ανδρικοπούλου επικράτησε με 4.32.86

Αργή κούρσα στα 1.500μ με τον Θανο Καλάκο να κερδίζει το χρυσό για δεύτερη χρονιά με 3.57.30 αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Χρήστο Παπούλια που τερμάτισε σε 3.58.50 και τρίτο τον Θόδωρο Αρωνιάδα 3.59.99.

Στα 3.000μ με φυσικά εμπόδια η ΄Γεωργία Δημητριάδου μετά την νίκη της πριν λίγες ημέρες στο πρωτάθλημα των γυναικών επικράτησε και στις νέες με 10.52.78.Στο αντίστοιχο αγώνισμα των νέων ανδρών επικράτησε ο Νίκος Σάκης με 9.22.67 έναντι 9.24.80 τυ Στέλιου Φιλάι σε μια κούρσα τακτικής για τη νίκη ενώ τρίτος τερμάτισε ο Μανώλης Πουρίκας σε 9.51.51.

Μια γεμάτη αγωνιστικά και με επιτυχίες χρονιά είχε φέτος η χάλκινη πρωταθλήτρια Ευρώπης στις κορασίδες Σπυριδούλα Καρύδη η οποία πλέον σκέφτεται τις διακοπές της. Η νεαρή Κερκυραία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 12.92 που πέτυχε στην δεύτερη προσπάθεια και δεν επιχείρησε άλλο άλμα. Η Βασιλική Ταχταρά ήταν δεύτερη με 12.61μ. και τρίτη η Νεφέλη Παναγιωτοπούλου με 12.55μ.

Στη "μικρή" σκυταλοδρομία 4χ100μ νέων γυναικών που έγινε σε δύο τελικές σειρές, νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα του ΓΣ Κηφισιάς με 48.84 ενώ την δεύτερη και την τρίτη θέση κατέλαβαν μετά από ανάλυση στο φωτο φίνης έχοντας την ίδια επίδοση με 49.00 ο ΟΚΑ Καβάλας (2ος) 48.996 και ΑΓΣ Ιωαννίνων (3ος) 48.998

Κράτησε τον τίτλο της η Θεοδώρα Αραπατζή και αναδείχτηκε νικήτρια στον ακοντισμό μετά από έντονο συναγωνισμό με την Αφροδίτη Μανιού. Η Αραμπατζή με βολή στα 51.48μ έναντι 51.15 της Μανιού ήταν πρωταθλήτρια όπως και το 2017 ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε η Αθανασία Κόκκαλη με 50.40μ..

Με επιδόσεις πολύ κοντά στα ατομικά τους ρεκόρ αναδείχτηκαν οι τρεις πρώτοι στο επί κοντώ. Με 4.95μ. ο Πέτρος Χατζίου αναδείχτηκε πρωταθλητής νέων ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Κώστα Γκούτη με 4.85 και το χάλκινο στον Αντώνη Σάντα με 4.80μ.

Εξι εκατοστά έκριναν τον πρωταθλητή στη σφυροβολία με τον Χρήστοα Φραντζεσκάκη να στέλνει τη σφύρα στα 68.76μ εναντι 68.70 με του Γιώργου Κορακίδη. Στην τρίτη θέση με 67.34 ο Αλέξης Προδανάς

Το ΓΑΣ Χολαγού ήταν νικητής στα 4χ100μ νέων ανδρών με 41.87, δεύτερη η ΓΕΑ Τρικάλων με 42.24 και τρίτος ο ΟΦΚΑ Οδυσσέας 42.36.