Οριο ο Δημητράκης, χρυσό μετάλλιο η Πόλακ στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα

Ημερομηνία:  17 Φεβρουαρίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών έγινε σήμερα στην Κωνσταντινούπολη με τη συμμετοχή 14 αθλητών και αθλητριών μας. Η χώρα μας κατέκτησε τρία μετάλλια (1-2-0), ενώ ένας αθλητής μας κατάφερε να πετύχει το όριο για Γλασκώβη.

Ο Ανδρέας Δημητράκης κατάφερε να πετύχει το στόχο του και να πιάσει το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης στα 1.500 μέτρα, παρά το γεγονός ότι στη διάρκεια της σεζόν έμεινε πίσω λόγω τραυματισμού.

Ο έμπειρος αθλητής διένυσε την απόσταση σε 3.44.92 και κατέλαβε την 4η θέση σε μία κούρσα, που μόνο ο Έλληνας αθλητής προσπάθησε να βγει μπροστά και να δώσει ένα γρήγορο ρυθμό. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Κωνσταντίνα Γιανοπούλου προσπάθησε να κυνηγήσει το όριο, όμως, δεν τα κατάφερε αφού τερμάτισε σε 4.19.50. Η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου προερχόταν από τραυματισμό, που την κράτησε πίσω τις τελευταίες δέκα ημέρες κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Η Ελένη Πόλακ κατέκτησε το μοναδικό χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση, αφού αναδείχθηκε νικήτρια στο επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 4,40 μ., ενώ για δεύτερο διαδοχικό αγώνα δοκίμασε πάνω από τα 4,56 μέτρα. Η τρίτη προσπάθεια της αθλήτριας του Μανώλη Καραγιάννη στο παραπάνω ύψος ήταν πολύ καλή και δείχνει πως πολύ σύντομα θα είναι σε θέση να το νικήσει. Η Πόλακ θα κάνει τον επόμενο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης.

Ο Δημήτρης Τσιάμης δεν βρέθηκε στην ημέρα που θα ήθελε κι έτσι έμεινε χαμηλά στα 16,16 μ., επίδοση μακριά από το στόχο του, που ήταν το 16,50 μ. όσο και το όριο για Γλασκώβη.

Ο Νίκος Σκαρβέλης μπορεί να έστελνε αρκετά μακριά την σφαίρα, ωστόσο οι περισσότερες από τις βολές του ήταν άκυρες αφού η σφαίρα κατέληγε δεξιά του τομέα. Ο πρωταθλητή μας είχε καλύτερη προσπάθεια στα 19,72 μ. και κατέλαβε την δεύτερη θέση στον αγώνα. Ο Σκαρβέλης αύριο θα αγωνιστεί μίτινγκ που θα γινει στο ίδιο στάδιο με στόχο βολή πάνω από τα 20,15 μ., που θα τον στείλει στην Γλασκώβη. Στο ίδιο αγώνισμα ο Κυριάκος Ζώτος πέτυχε 19,11 μ.

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος έκανε άκυρη εκκίνηση στον προκριματικό των 60 μ. και αποκλείστηκε, ενώ στην ίδια σειρά ο Μάκης Στεργιούλης τερμάτισε σε 6.88, ωστόσο δεν αγωνίστηκε στον τελικό καθώς ένοιωσε μια σύσπαση στο δικέφαλο.

Καλή παρουσία πραγματοποίησε η Νικολέτα Κυνατίδου στα 800μ., όπου τερμάτισε στην 5η θέση με 2.10.71, επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό της 2.10.28. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, οι αθλητές μας κλείστηκαν με αποτέλεσμα να σκοντάψουν και να χάσουν τον ρυθμό τους. Ο Χρήστος Κοτίστας τερμάτισε στην έκτη θέση με 1.50.18 και ο Χαράλαμπος Λαγός ακολούθησε πιο πίσω με 1.54.08.