Γκέβλε 2019: Ο Μουζενίδης στην έβδομη θέση της σφαιροβολίας

Ημερομηνία:  13 Ιουλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Οδυσσέας Μουζενίδης στον τελικό της σφαιροβολίας, στη δεύτερη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23.

Ο πρωταθλητής μας κατέλαβε την έβδομη θέση με βολή στα 18,99 μ., κοντά στο φετινό του 19,18 μέτρα. Ο Μουζενίδης ξεκίνησε τον αγώνα του με 18,19 μ., συνέχισε με 18,42 μ., 18,99 μ. έκανε δύο άκυρες βολές και στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια σημείωσε 17,99 μέτρα.

Το επίπεδο του τελικού ήταν αρκετά υψηλό με τον νικητή πριν δύο χρόνια στην Πολωνία Κόνραντ Βουκοβιέτσκι να επικρατεί με 21,51 μ. και τον Ιταλό Λεονάρντο Φαμπρί να ακολουθεί με 20,50 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Σουηδός Βίκτορ Πέτερσεν με 19,53 μέτρα. Ο Μουζενίδης αγωνίζεται στην κατηγορία πρώτη χρονιά και έχει την ευκαιρία σε δύο χρόνια να διεκδικήσει μία ακόμη καλήν παρουσία. Σε κάθε περίπτωση ο "χάλκινος" πέρυσι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 βρέθηκε για μία ακόμη φορά στην ελίτ της Ευρώπης στο αγώνισμα του.