Συγκλονιστική παρουσία και χρυσό μετάλλιο για την Καρύδη

Ημερομηνία:  20 Ιουλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Η Σπυριδούλα Καρύδη βάδισε φέτος με συνέπεια, σταθερότητα και σιγουριά. Έκανε εμφανίσεις που έδειχναν πως έχει πρόγραμμα και σχέδια. Η 18χρονη είναι μια αθλήτρια που βασίζεται στην δουλειά, την προσήλωση και την επιθυμία να βάζει και να πετυχαίνει στόχους.

Και αυτό το έδειξε και σήμερα, όπου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν πετυχαίνοντας μάλιστα πανελλήνιο ρεκόρ Κ20. Με άλμα στα 14,00 μ. (-2,4) στην πρώτη της προσπάθεια η αθλήτρια του Παύλου Σκορδίλη έκοψε τη φόρα στις αντιπάλους της κι έδειξε από την αρχή πως έχει τον πρώτο λόγο. Η Καρύδη στα δύο άλματα που ακολούθησαν πέτυχε 13,67 μ. και 13,76 μ., επιδόσεις καλύτερες από το 13,64 μ., που ήταν το ρεκόρ της πριν την έναρξη των αγώνων κι έπειτα συνέχισε με 13,57 μ., αφησε το πέμπτο της άλμα και σημείωσε 13,60 μ. στο έκτο και τελευταίο.

Η Αλεξάντρα Νάτσεβα (Βουλγαρία) η νικήτρια πέρυσι στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 στο Τάμπερε και κορυφαία φέτος στον κόσμο στην ηλικία της με 14,12 μ. έμεινε στη δεύτερη θέση με καλύτερη προσπάθεια στα 13,81 μέτρα, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λάσμαν (Λετονία)  με 13,48 μέτρα.

Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ανήκε στην Βούλα Παπαχρήστου και ήταν 13,84 μ. από τις 2 Φεβρουαρίου του 2008. Αυτό ήταν το πρώτο χρυσό μετάλλιο της χώρας μας στο αγώνισμα και το δεύτερο στο σύνολο, αφού στο βάθρο των νικητριών έχει ανέβει στο παρελθόν και η Αθανασία Πέρρα.

Η Καρύδη έγινε η 12η Ελληνίδα που ξεπερνάει το φράγμα των 14,00 μ. και φυσικά η πρώτη της ηλικίας της στη χώρα μας.

Η νεαρή προέρχεται από πολύ καλή περσινή σεζόν, όπου κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στο μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκιορ, ήταν τέταρτη στην ίδια διοργάνωση στο τριπλούν. Μετά τη σημερινή της διάκριση η Καρύδη στρέφει την προσοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του 2020.

Η χώρα μας κατέκτησε το πρώτο της χρυσό στη διοργάνωση και το δεύτερο στο σύνολο, αφού στο βάθρο ανέβηκε την Παρασκευή ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στη σφυροβολία.