Πέμπτη θέση για τον Σάντα στο επί κοντώ

Ημερομηνία:  20 Ιουλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Πολύ κοντά στο βάθρο των νικητών βρέθηκε ο Αντώνης Σάντας, ο οποίος κατέλαβε την πέμπτη θέση στον τελικό του επί κοντώ.

Ο νεαρός αθλητής ξεπέρασε τα 5,21 μ. και ολοκλήρωσε απόλυτα επιτυχημένα την παρουσία του στη διοργάνωση. Ο 18χρονος αθλητής ξεπέρασε με την δεύτερη το 5,01 μ., με την δεύτερη το 5,11 μ. και με την πρώτη το 5,21 μ., ενώ στη συνέχεια δεν κατάφερε να υπερβεί το 5,31 μ., επίδοση που θα αποτελούσε ατομικό του ρεκόρ, ωστόσο δεν θα ήταν αρκετό να τον βάλει στο βάθρο, καθώς ο Γάλλος Ρομπίν Εμίγκ, που κατέλαβε την τρίτη θέση είχε λιγότερες χαμένες προσπάθειες. Ο Σάντας στην πρώτη του χρονιά στην κατηγορία έδειξε καλά στοιχεία και παράλληλα έβαλε παρακαταθήκη για καλύτερες εμφανίσεις στο μέλλον, σε ένα αγώνισμα που η χώρα μας έχει κατακτήσει δύο μετάλλιο στη συγκεκριμένη διοργάνωση με τους Φιλιππίδη και Κουρουπάκη.

Νικητής με 5,41 μ. ήταν ο Χάουγκεν Λίλεφος (Νορβηγία) και δεύτερος ο Ιλάι Κραβτσένκο (Ουκρανία) με 5,31 μέτρα.