Δεύτερη θέση για τον Αλέξανδρο Παπαμιχαήλ στα 50χλμ βάδην στην Ιταλία

Ημερομηνία:  24 Ιανουαρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ ήταν δεύτερος στα 50χλμ βάδην σε διοργάνωση που έγινε στην Όστια της Ιταλιας, με 4ωρες 02.43.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε από την αρχή στο προπορευόμενο γκρουπ και κατάφερε μέχρι τα τελευταία χιλιόμετρα να κρατηθεί ψηλά για να τερματίσει τελικά δεύτερος, πίσω από τον  Τεοντόρικο Καποράσο, που σημείωσε 4.01.14. Ο έμπειρος αθλητής έκανε τον πρώτο του αγώνα από τον περασμένο Αύγουστο και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα της Πάτρας. Ο Παπαμιχαήλ, δεν κατάφερε να πετύχει τον αρχικό του στόχο, που ήταν μια επίδοση κοντά στο 3.50.00 - ο ρυθμός του για πάνω από τη μισή διαδρομή ήταν εντός στόχου- , ωστόσο έκανε μια καλή εμφάνιση ενόψει των Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, διοργάνωση για την οποία βρίσκεται σε τροχιά πρόκρισης, με βάση τη θέση του στην παγκόσμια κατάταξη. Τρίτος ήταν ο Ιταλός Ματέο Γκλουπονι με 4.07.01. Στη διάρκεια του αγώνα επικρατούσε δυνατός αέρας, που δημιούργησε πολλά προβλήματα στους αθλητές.