Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Ο Αναγνώστου κατέλαβε την 9η θέση στα 10.000 μ.

Ημερομηνία:  08 Ιουλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάριος Αναγνωστου στον τελικό των 10.000 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Ταλίν.

Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα τερμάτισε στην ένατη θέση με 29.38.96 και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ. Παράλληλα βρέ8ηκε πολύ κοντά στο ατομικό του 29.36.64 που είχε σημείωσε πριν δύο χρόνια στην ίδια διοργάνωση στο Γκέβλε και του είχε δώσει την 18η θέση. Ο Αναγνώστου επέλεξε από τα πρώτα χιλιόμετρα να βρεθεί κοντά στους προπορευόμενους δρομείς για να κυνηγήσει να βρεθεί ψηλά στην κατάταξη. Νικητής στον αγώνα ήταν ο Εντουάρντο Μενάτσο (Γαλλία) με 29.14.92, δεύτερος ο Φλοριάν Λε Λαλέκ (Γαλλία) με 29.23.82 και τρίτος ο Βαλεντίν Γκουντουίν (Γαλλία) με 29.24.40.

Στο α΄ προκριματικό γκρουπ της σφυροβολίας αγωνίστηκε η Σταυρούλα Κοσμίδου, η οποία είχε καλύτερη βολή στα 58,96 μ. από την δεύτερη προσπάθεια. Η αθλήτρια κατέλαβε την όγδοη θέση στο γκρουπ της και δύσκολα θα μπορέσει να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος. Η Κοσμίδου δεν μπόρεσε να προσεγγίσει επιδόσεις πάνω από τα 60 μ., που θα την έφερναν πιο κοντά στον στόχο της πρόκρισης στον τελικό.