Ευρωπαϊκό Κ20: Φοβερή Καλλιμογιάννη στον τελικό με πανελλήνιο ρεκόρ, στον τελικό και ο Γεννίκης

Ημερομηνία:  15 Ιουλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Πολύ καλή παρουσία από την Βασιλική Καλλιμογιάννη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 στο Ταλίν της Εσθονίας, αφού διένυσε τα 3.000 μ. στιπλ σε 10.31.72 και βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας το οποίο ήταν 10.34.83 και ανήκε στην Αθηνά Κοίνη από 21 Ιουνίου 2013.

Η νεαρή αθλήτρια του Ιάσωνα Ιωαννίδη κατέλαβε την έκτη θέση στη σειρά της και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωση. Η νεαρή άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις ενόψει του τελικού. Στο ίδιο αγώνισμα η Νικόλεττα Ραφαϊλάκη τερμάτισε σε 10.49.43 και κατέλαβε την 19η θέση στο σύνολο. Η Καλιμογιάννη προκρίθηκε με την έβδομη θέση. Ο τελικός του αγωνίσματος θα γίνει το απόγευμα του Σαββάτου.

Στον τελικό της σφαιροβολίας προκρίθηκε ο Κώστας Γεννίκης, αφού στη διάρκεια του προκριματικού του αγωνίσματος έστειλε τη σφαίρα στα 17,93 μέτρα. Ο νεαρός αθλητής ξεκίνησε με 17,92 μ., ήταν άκυρος στη δεύτερη και πέτυχε 17,93 μ. στην τρίτη και τελευταία βολή. Ο Γεννίκης προκρίθηκε με την όγδοη επίδοση και στον τελικό θα έχει την ευκαιρία να βρεθεί ακόμη υψηλότερα στην τελική κατάσταση. Στο ίδιο αγώνισμα ο Αννίβας Οικονόμου ολοκλήρωσε στην 16η θέση της τελικής κατάταξης με 17,15 μ., ενώ είχε μία ακόμη έγκυρη βολή στα 16,74 μέτρα.