Πέμπτη στον τελικό του Ελεύθερου Σόλο η Ελένη Φραγκάκη

Ημερομηνία:  03 Ιουλίου 2022 Συγγραφέας:

Την ιδιαιτέρως τιμητική 5η θέση στον Τελικό του Ελεύθερου Σόλο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καλλιτεχνικής Κολύμβησης Νεανίδων, στο Αλικάντε της Ισπανίας, το απόγευμα της Κυριακής (3/7), λίγο πριν από το φινάλε των αγώνων, πήρε η Ελένη Φραγκάκη.

Η νεαρή Ελληνίδα πρωταθλήτρια βαθμολογήθηκε με 83,8000 β., πολύ καλύτερα από τον χθεσινό προκριματικό.

Το χρυσό μετάλλιο στο Ελεύθερο Σόλο κατέκτησε η Ουκρανή Μοσίνσκα με 88,3000 β., το ασημένιο "άρπαξε" την τελευταία στιγμή η Ιταλίδα Πεντότι με 85,9332 β., ξεπερνώντας την Ισπανίδα Γκαρσία Πόλο (που την είχε περάσει στον προκριματικό), η οποία κατέκτησε το χάλκινο με 85,0000 β. η 4η Γαλλίδα Αλαβέ με 84,6668 β.