JAPAN OPEN: Φινάλε με δύο χάλκινα μετάλλια για Πλατανιώτη-Παπάζογλου

Ημερομηνία:  02 Μαϊος 2018 Συγγραφέας:

Με τον καλύτερο τρόπο για την ελληνική συμμετοχή ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα 30/4 το Ανοιχτό Ιαπωνικό Πρωτάθλημα (Japan Open) Καλλιτεχνικής (Συγχρονισμένης) Κολύμβησης, στο Τόκιο.

Συγκεκριμένα, η Ελλάδα κατέκτησε δύο ακόμα μετάλλια (μετά από το ασημένιο της Πλατανιώτη την πρώτη ημέρα των αγώνων), αυτή τη φορά χάλκινα. Τα κατέκτησαν οι Ευαγγελία Πλατανιώτη / Εβελίνα Παπάζογλου στον Τελικό του Ελεύθερου προγράμματος του Ντουέτου και η Ευαγγελία Πλατανιώτη στον τελικό του Ελεύθερου Προγράμματος του Σόλο. Κάτι που σημαίνει ότι η αποστολή επιστρέφει στην Αθήνα με μια εντυπωσιακή συγκομιδή.

Στον τελικό του Ελεύθερου Ντουέτου οι Πλατανιώτη / Παπάζογλου βαθμολογήθηκαν με 89,3333 β. Και ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου, όπως και πέρυσι στην ίδια διοργάνωση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Γιαπωνέζες Γιουκίκο Ινούι και Κανάμι Νακαμάκι με 92,4333 β. και το ασημένιο οι Ιταλίδες Λίντα Τσερούτι και Κοστάντζα Φέρρο με 90,5000 β.

Στον τελικό του Ελεύθερου Σόλο, η Πλατανιώτη βαθμολογήθηκε με 89,7667 β. και έχασε το ασημένιο για μερικά χιλιοστά του βαθμού από την Ιταλίδα Λίντα Τσερούτι που το πήρε με 89,8000 β. Το χρυσό στο Ελεύθερο Σόλο κατέκτησε η Γιαπωνέζα Γιουκίκο Ινούι με 92,9667 β. Θυμίζουμε ότι το ασημένιο η Πλατανιώτη το είχε κατακτήσει στο Τεχνικό Σόλο.

Στο Τόκιο, μαζί με τις Πλατανιώτη και Παπάζογλου, βρέθηκαν η ομοσπονδιακή προπονήτρια Ναταλία Τσερνέτσκα και η τεχνική σύμβουλος Καλλιτεχνικής (Συγχρονισμένης) Κολύμβησης Ελένη Κουγιά, ως διεθνής κριτής (φωτό ομαδική).