Μεσογειακό Κύπελλο: Χάλκινο μετάλλιο στο Ομαδικό, 4ο για την Εθνική μας ομάδα

Ημερομηνία:  30 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:

Χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του Ομαδικού, το 4ο για την Ελλάδα, κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα των Κορασίδων στο φινάλε του Μεσογειακού Κυπέλλου Καλλιτεχνικής (Συγχρονισμένης) κολύμβησης στη Σεβίλη.

Η Ελλάδα, ολοκλήρωσε έτσι την αποστολή της με ένα (1) αργυρό) και τρία (3) χάλκινα μετάλλια, ενώ στην Γενική Βαθμολογία του Μεσογειακού Κυπέλλου, κατέλαβε την 3η θέση.

Με την Εθνική μας ομάδα στον τελικό του Ομαδικού, αγωνίστηκαν οι Αγγελοπούλου, Δεληγιάννη, Βάγια, Φραγκάκη, Γεωργιουδάκη, Γιαλαμά, Καραμέσιου, Μισίκεβιτς, ενώ αναπληρωματικές ήταν οι Αλατζά, Μπέκου, Κρομμυδάκη, Θεοδωρίδου.

Τα νεαρά μας κορίτσια βαθμολογήθηκαν με 149.6411 βαθμούς, έναντι 158.5477 της Ισπανίας και 153.6816 της Ιταλίας που ήταν 1η και 2η αντίστοιχα. Στην ΟΠΕΝ κατάταξη η Ελλάδα ήταν 4η, με 1η τη Ρωσία (167.7033).

Η Κατάταξη των τριών πρώτων χωρών σε σύνολο 13, στο Μεσογειακό Κύπελλο:

1. Ισπανία 561.7691

2. Ιταλία 544.9425

3. ΕΛΛΑΔΑ 533.8082

Στην ΟΠΕΝ κατάταξη, η Ελλάδα ήταν 4η σε σύνολο 29 χωρών, με 1η κι εδώ τη Ρωσία (591.7369)