Χάλκινα μετάλλια για Ραψομανίκη και Μητσοπούλου στο Galeb Belgrade Trophy

Ημερομηνία:  19 Οκτωβρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Τάε Κβον Ντο

Με δύο χάλκινα μετάλλια επέστρεψαν από το πανίσχυρο διεθνές τουρνουά Galeb Belgrade Trophy G1 που διεξήχθη στη Σερβία, οι εκπρόσωποι των συλλόγων που βρίσκονται στα γεωγραφικά όρια της Ένωσης Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος. Συγκεκριμένα ο Διονύσης Ραψομανίκης (Γαία Αλίμου) ήταν τρίτος στην κατηγορία των -54 κιλών, ενώ στο τρίτο σκαλοπάτι του πόντιουμ των νικητριών στα -67 κιλά, βρέθηκε η Αθανασία Μητσοπούλου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου).

Ο Ραψομανίκης, Νο-1 του ταμπλό, στον γύρο των 16 νίκησε 6-0 τον Αλ Μουντχαφάρ από το Ομάν, ενώ στα προημιτελικά επικράτησε 17-6 του Ιταλού Ντίτα. Στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε 26-17 από τον Ισπανό Βιθέντε Γιούντα.

Η Μητσοπούλου, στη φάση των 16 νίκησε 24-7 την Γκιέλσβικ από τη Νορβηγία, ενώ αμέσως μετά επικράτησε 4-3 της Ριτζέλι από την Ιταλία. Στα ημιτελικά έχασε 13-10 αό την Φουρέντι (Ουγγαρία) με αποτέλεσμα να κατακτήσει την 3η θέση της κατηγορίας της.