Άδοξο τέλος για Τσιτσιπά που «λύγισε» από τραυματισμό και Ουμπέρ

Ημερομηνία:  28 Ιουλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Τένις
O Στέφανος Τσιτσιπάς, που τραυματίστηκε στο τέλος του δεύτερου σετ, δεν κατάφερε να προκριθεί στην προημιτελική φάση του τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, παρά την εξαιρετική του εμφάνιση στο πρώτο σετ, καθώς ηττήθηκε με 2-1 σετ, από τον Γάλλο Ουμπέρ.

Ο 22χρονος μπήκε δυναμικά στον αγώνα κόντρα στον Ουμπέρ και προηγήθηκε με 3-1. Στη συνέχεια, «έσπασε» ξανά το σέρβις του αντιπάλου του και διεύρυνε το προβάδισμά του σε 4-1 φτάνοντας τελικά, με σχετική άνεση, στο 1-0 στα σετ. Το δεύτερο σετ ήταν αρκετά διαφορετικό καθώς ο Ουμπέρ βελτιώθηκε πολύ στον τομέα του σέρβις με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δεχθεί «μπρέικ» τόσο εύκολα. Το ίδιο βέβαια ίσχυε και για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Γάλλος έφτασε ένα γκέιμ μακριά από την ισοφάριση (5-4) όμως η αντίδραση ήταν άμεση από τον Έλληνα πρωταθλητή που «κρατήθηκε» στο σετ. Το ίδιο έγινε και στο 6-5 όμως και η κατάληξη ήταν παρόμοια με το σετ να οδηγείται στο τάι μπρέικ. Εκεί στον έβδομο πόντο ο Γάλλος έκανε το μίνι μπρέικ και πήρε τον έλεγχο. Εν τέλει έκανε το 7-4 και ισοφάρισε 1-1 όμως ο Τσιτσιπάς έμεινε στο έδαφος, αλλά μετά από κάποια λεπτά που έκτασε και δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες, συνέχισε τον αγώνα του.

Η εκκίνηση του τρίτου σετ βρήκε τον Τσιτσιπά να πατάει καλά στο κορτ. Κατέκτησε το πρώτο γκέιμ δείχνοντας να έχει ξεπεράσει το πρόβλημά του. Ο Ουμπέρ όμως έκανε το 2-1 με «μπρέικ». Στη συνέχεια ο Γάλλος διατήρησε το σέρβις του και με άλλο ένα «μπρέικ» έκανε το 4-1 βάζοντας τον 22χρονο «στα σχοινιά». Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε να πάρει πίσω ένα από τα «μπρέικ» για να μείνει στο ματς αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα σετ: 2-6, 7-6, 6-2.