«Έπεσε» μαχόμενη η Εθνική Ανδρών

Ημερομηνία:  25 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Υδατοσφαίριση

Ήττα-αποκλεισμός από την οικοδέσποινα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πόλο της Βαρκελώνης, Ισπανία, για την Εθνική μας ομάδα των Ανδρών με 10-6 στα προημιτελικά της διοργάνωσης!

Οι Έλληνες διεθνείς ακολούθησαν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου, ωστόσο το επιμέρους 4-0 των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο έκανε την τελική διαφορά, παρά το γεγονός πως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε για την ανατροπή. Οι παίκτες της «γαλανόλευκης» αφιέρωσαν τα γκολ τους στα θύματα των καταστροφικών πυρκαγιών της Αττικής, στη μνήμη των οποίων κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του ματς.

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 10-6

Οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 4-0, 2-3

Ισπανία (Νταβίντ Μαρτίν): Πινέδο, Μουνιάριθ 1, Γρανάδος 2, Ντελ Τόρο 1, Μινγκέλ, Λαρούμπε, Καμπάνιας, Μιράντα 1, Ταούλ 2, Περόνε, Μάγιαρακ 2, Μπάστος 1, Λόριο

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Νικολαΐδης 1, Φουντούλης 1, Καπότσης, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας, Βλαχόπουλος, Ζερδεβάς